Při diagnostice rakoviny prsu se ukázala být umělá inteligence přesnější než doktoři. O výsledcích pokusu realizovaného vývojáři projektu Google Health a badateli Královské univerzity v Londýně referuje odborný magazín Nature.
Tým naprogramoval počítačový model, který vstřebal rentgenové snímky téměř 29 tisíc žen, z nichž sestavil algoritmus, který měl následně lepší výsledky než šest zkušených radiologů interpretující snímky z mamografického vyšetření. Umělá inteligence předčila dokonce dva doktory, kteří snímky hodnotili společně.
Současná praxe je v Británii taková, že rentgenové snímky hodnotí dva lékaři a pokud se neshodou, přidává se ještě třetí. Umělá inteligence navíc v pokusu vycházela pouze ze samotných snímků, zatímco lékaři mají zpravidla k dispozici kompletní lékařskou zprávu pacientek. V určení falešné pozitivity byla umělá inteligence „lepší“ o 1,2 %, v případě falešné negativity, kdy je nádor diagnostikován, přestože jej pacientka ve skutečnosti nemá, dokonce o 2,7 %.
„Jsme na tyto výsledky náležitě hrdí, protože říkají, že jsme na správné cestě vývoje nástroje, který dokáže přesněji vyhodnocovat nádorová onemocnění prsu,“ komentuje Dominic King z týmu Google Health.
Vyškolit zkušeného radiologa, který dokáže správně analyzovat mamografické snímky, přitom může trvat deset i více let a jen ve Velké Británii takových odborníků chybí odhadem víc než tisícovka.
Může však umělá inteligence v této oblasti zcela nahradit lidský element? Podle odborníků určitě ne, protože i tehdy, začne-li být využívána v praxi, bude muset konečnou diagnózu určit přece jen člověk. Umělá inteligence však může práci radiologů značně ulevit, stanovení diagnózy zrychlit a ve finále zefektivnit samotnou léčbu.