Umělá inteligence proniká do biomedicíny, hluboké učení zkoumá skutečný a biologický věk kuřáků

19. 1. 2019

Sdílet

 Autor: © vchalup - Adobe Stock
Studie publikovaná v prestižním peer-reviewed vědeckém magazínu Nature využívá umělou inteligenci ke zjištění toho, v jakém věku kuřáci se svým zlozvykem začali.

Vědci z americké společnosti zaměřené na biotechnologie a biochemii, Insilicio Medicine, ke své studii využili nejen pokročilou AI, ale také inovace v biochemické analýze krve.

 

S mladším věkem rozpoznal algoritmus větší rozdíly

Premisa výzkumu je sama o sobě užitečná: využitím modelů na predikci věku založených na hlubokém učení nechali vědci umělou inteligenci hádat, jak starý účastník výzkumu je. Stejné modely byly využití i ke kvantifikaci zrychleného stárnutí vlivem užívání cigaret.

Výsledky jsou až lehce děsivé, a obzvláště kuřákům mohou pomoci otevřít oči. Kuřáci ženského pohlaví označila AI za dvakrát starší, než je jejich skutečný věk v porovnání s nekuřačkami, u mužů byl rozdíl přibližně poloviční.

Zajímavé však je, že s přibývajícím věkem se efekt vytrácí: u nejstarších subjektů studie už nebyl žádný rozdíl mezi skutečným a odhadovaným věkem.

Pro trénink algoritmu byla využita krevní banka s profily 149 000 lidí, z nichž 49 000 byli kuřáci. Algoritmus byl dostatečně přesný u odhadu věku u nekuřáků, u kuřáku však byly rozdíly, jak je psáno výše, znatelný, pokud byli mladší 40 let.

V abstraktu zmiňují autoři rovnou i potenciál reálného medicínského využití: mohl by doplnit, nebo rovnou nahradit, současné metody zjišťování toho, zda jedinec nadále pokračuje v kouření. Nebo také být potenciálně rozšířen k tomu, aby mohl zhodnotit i efekt jiných prvků okolního prostředí nebo životního stylu na přirozené stárnutí.

ICTS24

Biomedicínská informatika, související umělá inteligence a další technologie budou každým rokem získávat na důležitosti i na profitabilitě. S rapidně stárnoucí populací a problematickými demografickými trendy je právě nyní vhodný čas na investice do oboru. Studií podobných této by mělo v příštích letech rapidně přibývat.

Stejně tak lze očekávat, že vícero technologických firem bude postupně směřovat své snahy i do oblasti medicíny, která je potenciálním zlatým dolem – byť samozřejmě v sobě ukrývá znatelná rizika dotýkající se zákonů, etiky i pověsti firmy.