USA nahrazuje nejrychlejší superpočítač, který ještě neexistuje

7. 5. 2019

Sdílet

 Autor: © Oak Ridge National Laboratory
Docela fantaskní věci momentálně provádí Ministerstvo energetiky Spojených států.

O tom, že USA postaví nejrychlejší superpočítač světa Auroru jsme psali v polovině března, jenže jak se ukázalo, ambiciózní plány tím nekončí. Po prvním superpočítači, který v roce 2021 po svém postavení překoná laťku jednoho exaFLOPSu, bude ihned (ve stejném roce) následovat další a ještě výkonnější, nazvaný Frontier.

Stejně jako Auroru, i Frontier postaví Cray, firma, která pomáhala s výstavbou úplně prvních superpočítačů. Předpokládaná rychlost přesahuje 1,5 exaFLOPSů a superpočítač má sloužit k pokročilým výpočtům v oblasti jaderného nebo klimatického výzkumu a samozřejmě v umělé inteligenci.

Plány na výstavbu Frontieru potvrdilo Ministerstvo energetiky v tiskové zprávě.

Podílet se na výstavbě má také AMD, výkon počítače bude vyšší než současných 160 nejrychlejších superpočítačů zkombinovaných dohromady. Současný nejrychlejší superpočítač, Summit, je rovněž v rukou Ministerstva energetiky USA.

bitcoin_skoleni

Je ovšem možné, že ani Aurora, ani Frontier nakonec nejrychlejší nebudou – vždy je tu hrozba ze strany Číny, která by vlastní superpočítač v řádu exaFLOPSů měla mít už v roce 2020, tedy o rok dříve než USA. Ohrozit by je teoreticky mohlo i Japonsko nebo Evropská unie, ale to je docela malá pravděpodobnost.

Skvělá zpráva je výstavba Frontieru pro AMD: co se týče procesorů, většinou je do superpočítačů dodává Intel, AMD se k těm nejrychlejším naposledy dostalo v roce 2012. Do Frontieru poputují nejnovější EPYC CPU.