USA vyzývají Asii; investují miliardy do výroby baterií

20. 2. 2009

Sdílet

Další z plánů jak získat nová pracovní místa: co nejrychleji předat vymezené peníze společnostem, které se chystají stavět továrny na výrobu Li-on baterií.

Americká společnost Boston-Power je sice připravena postavit zmíněnou továrnu v Číně, ale koho by nelákalo získat větší finanční částku z celkového balíku 787 miliard dolarů, které již schválil kongres jako investici na podporu ekonomiky. Právě proto byly plány pozměněny a továrna se začne stavět na území USA a občanům to přinese hned 10 tis. pracovních míst.

Mluvčí této bostonské firmy také odhalili své plány na prodej nových článků, které nabijete na 80% za 30 minut, což by podle jejich slov mělo posunout laptopy minimálně na tři roky zase o krok dopředu. Už v prosinci přiznal Hewlett-Packard, že baterie typu Li-ion začne používat již tento rok.

Právě největší finanční obnos, který jde to technologických odvětví, 2 miliardy dolarů, získají firmy, které vyrábí baterie. Spojené státy doufají, že tímto krokem motivují společnosti k rozsáhlejším výstavbám, aby mohli následně svými produkty zásobovat další průmyslová odvětví – hlavně strojní a elektrotechnická, která dnes dovážejí součástky hlavně z Asie.

Jim Greenberg, předseda uskupení pro pokročilé hledání výrobců baterií, konstatoval: „V současnosti nemáme v USA žádného výrobce v tomto oboru. Hlavním problémem je nutnost vysokého základního kapitálu, abyste mohli na tento trh vůbec vkročit.“ Tato skupina složená ze 14 společností si za hlavní cíl stanovila právě toto, přesvědčit kongres, aby se mnohem více začal zajímat o potenciál lithium-ion baterií. Zároveň do svého programu zařadila plán na výstavbu dvou továren, který si vyžádá 1,2 miliardy dolarů.

Scott Faris, výkonný ředitel společnosti Planar Energy Devices z Orlanda, řekl, že Amerika musí být schopná vyrábět vlastní baterie. Největší nedostatek hlásí právě automobilky. Navíc dodal, že jeho společnost se sice stále rozvíjí a žádné konkrétní produkty ještě nezačala vyrábět, ale všechny ujistil, že jejich připravované baterie vydrží desítky tisíc opakovaných nabití nehledě na to, kde budou používány.

Ředitelka bostonského výrobce Christina Lampe-Onnerud potvrdila, že sice mají podepsané smlouvy se společností GP Batteries International na rozšíření výroby na Taiwanu, nicméně další expanze bude probíhat pouze v USA. Zároveň doufá, že injekce od kongresu trochu pozvedne sebevědomí jinak upadající výrobní ekonomiky. „Pokud nám zmíněná podpora umožní postavit 10 nových továren, bude to úžasný pokrok.“

Konkrétními návrhy by se vláda mohla začít zabývat během dvou až tří měsíců.