Útočníci po sobě mažou stopy, podvodné weby jsou aktivní jen krátce

29. 1. 2009

Sdílet

Základním rysem dnešních škodlivých kódů na internetu je podle analytiků firmy AVG jejich pomíjivost. Téměř 60 % webů, které skrývají někjakou formu útoku, je aktivních maximálně jeden den. Na úrovni jednotlivých stránek je to dokonce mezi 74 % a 86 %.

Míra výskytu takových „jednorázových" stránek se přitom neustále zvyšuje. Podrobnější pohled na data získaná firmou AVG Technologies ukazuje dobu aktivity podle jednotlivých typů útoků:
• 94 % stránek šířících falešné kodeky je aktivní maximálně 10 dní, přičemž 62 % dokonce kratší dobu než jeden den
• 91 % stránek umožňujících útoky má původ v Číně a bývá aktivní méně než 12 dní, avšak 50 % z nich méně než den. (Nejčastěji kradou na první pohled neškodné údaje, jako jsou přístupová hesla do World of Warcraft, která však lze na aukci eBay převést na reálné peníze.)
• 72 % stránek, které šíří falešný anti-spyware, je v průměru aktivní méně než dva týdny

Data například ukazují, že hackeři používající falešné kodeky potřebují skoro pětkrát více unikátních stránek než útoky pomocí falešného anti-spywaru. Falešný anti-spyware však poškodí o 68 % více uživatelů. To naznačuje, že falešný anti-spyware je celkově účinnější než využití falešných kodeků a současně je mnohem hůře odhalitelný.

bitcoin_skoleni

Technický ředitel AVG Karel Obluk výsledky komentuje: „Typickým rysem dnešních hrozeb na internetu je rychlost, s jakou vznikají a zase mizí. Bezpečnostní nástroje, které analyzují webové stránky z hlediska jejich bezpečnosti, by jich pro zajištění účinné ochrany musely denně projít miliony. To je technicky nemožné i s dnešními výkonnými počítači."

Poznámka: ICANN hodlá tento problém řešit na úrovni domén a "přeskakování" mezi přiřazením doménového jména a IP adresy. Připravujeme článek na toto téma.