Uživatelé mohou požádat o odstranění zastaralých dat z Googlu

31. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © NLshop - Fotolia.com
Google začal přijímat požadavky evropských internetových uživatelů na vymazání odkazů vedoucích na webové stránky obsahující jejich osobní informace, které již nejsou platné.

Google tímto krokem reaguje na soudní rozhodnutí, podle kterého má každý občan některého z členských států Evropské unie právo na odstranění výsledků vyhledávání souvisejících nějakým způsobem s jejich jménem. Lidé mohou své žádosti podávat přímo u provozovatele dané vyhledávací služby, který posléze posoudí opodstatněnost žádosti. Proti rozhodnutí provozovatele se pak lze odvolat u soudu.

Soudní rozhodnutí se tedy netýká pouze Googlu, ale všech vyhledávacích služeb. Z verdiktu vyplývá, že uživatel může požádat pouze o odstranění těch výsledků, které se objeví po zadání dotazů obsahujících uživatelovo jméno. Současně musí jít o výsledky s uživatelem nijak nesouvisející či takové výsledky, které již nadále nejsou relevantní.

Google v pátek zřídil speciální formulář pro podání žádosti. Společnost v něm uživatele žádá, aby vložili URL potenciálně závadných odkazů, které se objeví ve výsledcích vyhledávání a které by uživatel rád odstranil. Uživatelé mohou žádost vlastním jménem i jménem druhých osob, které zastupují. Vždy však musejí uvést důvod, proč daný odkaz považují za irelevantní, zastaralý či jinak nevhodný.

Podle Googlu je formulář pouze součástí počátečního úsilí a v další fázi chce zlepšit spolupráci s úřady pro ochranu osobních údajů a dalšími organizacemi.

Rozhodnutí Evropského soudního dvoru vyvolalo obavy z možného narušení práva na svobodu slova a práva veřejnosti na informace. „Při implementaci budeme postupovat opatrně. Každý požadavek bude hodnocen individuálně a budeme se snažit najít rovnováhu mezi právem jednotlivců na soukromí a právem veřejnosti na informace a jejich šíření,“ píše Google v úvodu formuláře.

bitcoin školení listopad 24

„I když web odstraníme z výsledků vyhledávání Google, stránka bude i nadále existovat a lze ji vyhledat přímo (na základě adresy URL webu) nebo prostřednictvím jiných vyhledávačů. Skutečnost, že se stránka nalézá v indexu Googlu, pouze znamená, že existuje někde na webu, nikoli že společnost Google její obsah schvaluje,“ upozorňuje dále Google. Primárně by tak měli uživatelé věc řešit s provozovateli webových stránek.