Nová technika, kterou její tvůrci označují za velmi jednoduchou a efektivní, se spoléhá hned na tři antény. To umožňuje plně duplexní komunikaci na stejné frekvenci, což dříve nebylo možné. Rádiové spektrum je neustále přetížené a zvýšení rychlosti bez přidání dalších frekvencí je proto velmi žádoucí. Když rádiové zařízení přenáší, jeho vysílání je příliš silné pro příjem dalších signálů. Stejně jako když hovoří dvě osoby najednou, není možné jim rozumět. Obě strany se proto musí střídat, což je vlastně způsob, jakým datové přenosy fungují nyní.
Trik spočívá v používání šumových filtrů. Protože zařízení přesně ví, co se odesílá, dokáže to odfiltrovat tak, že zaznamená i slabší příchozí datový přenos. Takto funguje obousměrný přenos na jediné frekvenci. „Podle učebnic je přitom něco takového nemožné,“ říká Philip Levis, jeden z autorů objevu. „Náš systém zcela mění obecný pohled na to, jak lze navrhovat bezdrátové sítě.“
Tým v současné době zkoumá možnosti patentu. To by mohlo omezit budoucí implementaci technologie, protože zaplatit poplatek si bude moci dovolit jen úzká skupina výrobců. Je také možné, že se technologie nestane pevnou součástí budoucích Wi-Fi zařízení, ale bude dostupná jako rozšíření k současným standardům. Ostatně není těžké si představit, že některé společnosti si za dvojnásobnou rychlost připlatí a jejich výrobky tak dostanou významnou konkurenční výhodu.