Vědci vyvinuli revoluční materiál pro uložení 1 TB dat v jediném čipu

25. 10. 2009

Sdílet

Výzkumníci Státní univerzity v Severní Karolíně vytvořili nový materiál, který je schopný uložit až 1 TB dat v čipu o velikosti nehtu na prstu. Jedná se o padesátinásobnou kapacitu oproti dnešním nejlepším křemíkovým čipům.

Materiál, který je kombinuje nikl a oxid magnézia ve speciální nanostruktuře, výrazně přesahuje úložné prostory dnešních počítačových systémů a v jednom takovém čipu může být uloženo např. 20 filmů v HD rozlišení nebo 250 milionů stránek textu.

Tým inženýrů byl vedený Jagdishem Narayanem, který je ředitelem centra NSF pro pokročilé materiály a struktury a výzkumníkům se podařilo vytvořit tento materiál pro ukládání informací selektivním vkládáním cizorodých prvků do původního materiálu, čímž změnili jeho vlastnosti. Konkrétně na nanoúrovni přidali do zmíněného oxidu manganu prvky niklu a vzniklý produkt pak obsahoval atomy niklu menší než 10 čtverečních nanometrů (pro srovnání, špendlíková hlavička má plochu milionu nanometrů).

Tento objev umožňuje 90% redukci velikosti ve srovnání s běžnými technikami, které se pro výrobu čipů pro ukládání dat využívají a místo 20 GB je tak možné na stejném prostoru uložit celý terabajt, tvrdí Narayan. Tato technologie také přináší výhody nejen ve zmenšení polovodičových čipů, ale také bude podle tohoto vědce hrát roli při dalším vývoji energeticky efektivních čipů.

Nicméně žádná bližší data o možném komerčním nasazení této technologie Narayan neposkytl a díky náročnosti výroby takovýchto čipů se pravděpodobně bude jednat o hudbu poměrně vzdálené budoucnosti, podobně třeba jako technologie pro ukládání dat v nanovodičích, kterou vyvíjí společnost IBM pod názvem Racetrack.