Velký obrat: Windows drtivě poráží Linux na netboocích

11. 4. 2009

Sdílet

Microsoft s odvoláním na výsledky získané společností NDP pyšně hlásá, že se mu podařilo smazat Linux z trhu s netbooky.

Podíl netbooků prodaných s Windows XP se v měsíci únoru vyšplhal na drtivých 96 procent. Pouhá čtyři procenta tak zůstala na další různé linuxové distribuce (nejčastěji Xandros, SUSE, Ubuntu, Linpus).

Závěry NDP okomentoval na blogu WindowsTeamBlog.com Brandon LeBlanc ze společnosti Microsoft. Nezapomněl připomenout, že podle původního záměru netbooky neměly sloužit jako plnohodnotné počítače, ale zejména jako „internet-centrické“ přístroje, tudíž hlavně pro přístup k e-mailu, online komunikaci a procházení stránek.

Teď se ale podle něj jasně ukazuje, že takové představy byly mylné a že zákazníci chtějí plnohodnotné počítače s operačním systémem, na jaký jsou zvyklí, tj. s Windows XP. Změnu v pohledu uživatelů na netbooky, jež zpočátku měly menší displeje, nepohodlné klávesnice, málo operační paměti a chyběly v nich pevné disky, opírá právě o rapidní nárůst poptávky po Windows. Ještě v polovině roku 2008 jejich podíl na tomto segmentu trhu činil pouhých 10 %, tj. 90 % si tehdy z koláče ukusoval Linux.

„Nejenže si lidé v drtivě většině případů vybírají Windows, ale ti, kteří si zkusili koupit netbooky s Linuxem, je navíc často vracejí,“ píše nadšeně LeBlanc a odvolává se na dřívější vyjádření výrobce netbooků firmu MSI a společnost Canonical, která stojí za vývojem linuxového systému Ubuntu.

Pro Microsoft by však zpráva mohla vyznít i tak, že selhal, co se Windows Vista týče. Poptávka po Windows XP je stále mnohem větší (McBlanc ale takticky správně zamlčel, jaké že to Windows se tak dobře prodávají).  Na rozdíl i od nejmodernějších distribucí Linuxu jsou Windows Vista moc nabobtnalé a „nenažrané“ ― a neschopné tak reagovat na aktuální požadavky trhu a zákazníků. Někteří výrobci sice netbooky s Windows Vista nabízejí či se snažili nabízet, ale ve značně omezené míře. V důsledku vysokých nároků na hardwarové vybavení na nich nemohou spolehlivě ― častěji vůbec ― fungovat. Takřka osm let starý operační systém Microsoftu se mu stále náramně hodí.

Windows XP brzy skončí, i když někteří výrobci pravděpodobně ještě dostanou výjimku. Nicméně Windows XP tak jak tak odcházejí do důchodu ― již za pár dní je Microsoft přesune do fáze prodloužené odborné podpory, což znamená,  že aktualizace jiného než bezpečnostního charakteru nebudou přístupné, jen firemní klientele se speciálními smlouvami o podpoře.

Zanedlouho přijdou Windows 7 a Microsoft si stále zakládá na tom, aby byly na běh na netboocích připravené. Na kolik budou na malých PC rychlé a životaschopné, ukáže čas a posoudí sami zákazníci. Souboj Linuxu a Windows de facto začne nanovo, a to rovněž kvůli tomu, že Sedmičky mají zcela nové grafické rozhraní, podstatně odlišné od XP, a dále se stejně jako Windows Vista potýkají se touž nekompatibilitou se zařízeními a softwarem určeným pro XP. Zmínky o nedostupnosti lidem známého softwaru a rozdílné grafické rozhraní přitom byly jedny z argumentů, o které LeBlanc opřel svá zdůvodnění dnešního vítězství Windows nad Linuxem.

V souvislosti s netbooky se navíc také stále častěji hovoří o nasazení operačního systému Android (mající linuxové jádro), po čemž volají hlavně telekomunikační operátoři, jež tyto přístroje chtějí využít k poskytování svých hlasových a datových služeb. A dalším hráčem je i Linux Moblin, který vzešel z vývojářských laboratoří společnosti Intel, na jejíž procesorech stojí celý netbookový trh. O Moblinu a netboocích více v článku Moblin Linux chce dobýt netbooky.