Verbatim: Deset pravidel, jak zacházet s optickými disky

20. 12. 2008

Sdílet

Co dělat, aby vám vydržely CD a DVD co nejdéle sloužit, vám radí jeden z významných výrobců optických médií.

1. Pozor na otisky prstů. Disků CD, DVD či Blu-ray se dotýkejte pouze v jejich středu nebo při okraji. Škrábance, otisky prstů a prach zkracuje životnost těchto médií.
2. K čištění povrchu média používejte suchý a jemný kus látky.
3. Chraňte svá CD a DVD média před slunečním zářením, kouřem a všemi agresivními látkami. Disky jsou velmi citlivé na UV záření.
4. Chraňte své CD a DVD disky před horkem, které může zdeformovat jejich tvar. Skladujte tyto disky při teplotě 20 až 25 °C a 55% relativní vlhkosti vzduchu.
5. Uchovávejte svá CD a DVD média ve stojaté poloze v plastové krabičce. Nepokládejte disky na sebe, mohly by se prohnout. K čištění nepoužívejte rukávy oblečení, které zanechávají na povrchu média škrábance i chemikálie.
6. Nezanechávejte CD a DVD disky ve čtecí mechanice ani v automobilu, kde bývá teplota příliš vysoká nebo naopak nízká.
7. Nepoužívejte lepící štítky s popiskem. Tyto štítky mohou způsobit deformaci disku, protože mají tendenci se smršťovat v horkém prostředí (např. ve čtecí mechanice) a v důsledku toho mohou způsobit nestabilitu disku během rotace.
8. Neodstraňujte štítky s popiskem z povrchu disku, datová vrstva by se mohla poškodit.
9. Pro popis médií používejte pouze jemné CD/DVD popisovače. Nepoužívejte nevhodné psací náčiní jako jsou pera obsahující rozpouštědla či kuličková pera, která mohou poškodit záznamovou vrstvu. Média typu Printable jsou vhodná k barevnému potisku na inkoustové tiskárně po celém povrchu potisknutelné strany disku. Lightscribe média mohou být použita pro popis disku na opačné straně, kam lze umístit další speciální popisky.
10. Dbejte na neporušenost vnitřního okruží disku. Škody nejčastěji vznikají během vyjmutí disku z levných plastových krabiček nebo videoboxů.