Video: Jak vypadá operační systém Google Chrome?

2. 12. 2009

Sdílet

Podíváme se, jak bude vypadat nový Chrome OS, předvedeme vám ohebné obrazovky budoucnosti a zavítáme na velkolepou přehlídku robotů. Vítejte ve Světě technických pokroků!

Svět technických pokroků

 

(video)




Jak bude vypadat Google Chrome OS?

Hned na začátku se podíváme na nový operační systém Google Chrome OS, který společnost zpřístupnila vývojářům a umožnila nám tak nahlédnout, na co všechno se můžeme příští rok těšit. Systém je určen hlavně pro netbooky a podle společnosti bude rychlejší, jednodušší a mnohem bezpečnější, než jakýkoliv stávající OS.
Nebude však určen pro každého. V systému poběží pouze aplikace umístěné na webu, takže bude oproti současným operačním systémům omezen na užší okruh aplikací. Jak můžete vidět ve videu, ikonky programů se zobrazují v levém horním rohu a po kliknutí rozevírají menu s dalšími možnostmi. Software není nainstalován na počítači, ale načítá se přímo ze serverů Googlu, což znamená, že bude pro hladký chod celého systému nezbytné rychlé síťové připojení. Výhodou je, že už vás nebudou obtěžovat žádné updaty ani patche. Za 12 měsíců se máme na co těšit.

google_chrome


Roboti kam se podíváš

Mezinárodní výstava robotů v Tokiu je ukázkou toho nejlepšího z proslulého japonského odvětví robotiky a jak bývá zvykem, opět nás nezklamala. K vidění byl například robot stavějící modely z Lega. Tento robot s označením RV-2SQ od Mitsubishi k tomuto účelu sice postaven nebyl, ale předvádí na něm, s jakou přesností je schopný pracovat v těsné kooperaci s jiným robotem. Je tedy určen do malých dílen a pro montáž drobných elektronických součástek, kde se často potýkáme s omezeným prostorem.

Dalším exemplářem byla například robotická ruka od Densa, která je velmi podobná té skutečné, dokáže totiž uchopit zákusek, aniž by jej rozmačkala. Tajemství citlivého doteku spočívá v malém mechanizmu, který je zabudován v dlani a umožňuje její jemné sevření.

Studenti z tokijské Univerzity přírodních věd vynalezli novou verzi svalového obleku - robotické výstroje, která napomáhá svalům při vykonávání namáhavých prací. Oblek poskytuje oporu zádovým svalům a umožňuje zvednout závaží o hmotnosti 15 kg zapojením pouze vašich zádových svalů a výstroje. Pro řadu lidí to totiž může znamenat obtížný nebo až nebezpečný úkol.

muscle_suit

Nový robot od Toyota Industries umí zase uchopit a umístit předměty na podnos, a to včetně pevných plechovek i měkkých balíčků s japonskou rýžovou koulí.

A nechyběli ani roboti z univerzitních a výzkumných laboratoří, jedním z nich bylo tohle robotické kolečkové křeslo z tokijské univerzity. Senzory na sedadle, opěradle a nožní opěrce umožňují ovládat křeslo pouhým přenášením váhy těla. Žádný joystick není potřeba.

 

Barack Obama i Bill Gates podporují výuku matematiky a přírodních věd v USA

V uplynulém týdnu ale robotika nezajímala jen nás. Prezident USA Barack Obama o ni projevil zájem ve Washingtonu, kde pronesl své plány, jak podpořit výuku matematiky a přírodních věd v USA. A oznámil i pořádání každoroční technické výstavy v Bílém domě.

Nadace manželů Billa a Melindy Gatesových se zase rozhodla přispět částkou 335 milionů amerických dolarů na zefektivnění výuky a s ním souvisejícím zvýšením šancí na úspěch amerických studentů.

 

Nové telekomunikační zákony - jak to bude se sdílením souborů?

Po dvou letech častých debat plných rozhořčení Evropský parlament schválil řadu nových telekomunikačních zákonů. Nové zákony by se měly zasadit o levnější telekomunikační služby, větší míru soukromí a rychlejší internet. Co se sdílení souborů týče, podezřeným z nezákonného sdílení materiálu chráněného autorským zákonem bude zaručeno právo na obhajobu a presumpce neviny - nebudou tedy okamžitě odstřihnuti od internetu.

 

Microsoft zvažuje možnost platit za zobrazování stránek na Bingu místo Googlu

Není žádným tajemstvím, že chce Rupert Mudroch začít na online zpravodajství vydělávat a nyní si možná našel vhodného partnera. Podle nejnovějších zpráv je mediální skupina News Corp v rané fázi možné dohody, v rámci které by Microsoft platil za zobrazování stránek na Bingu místo Googlu. Tato dohoda by poskytla
poměrně novému vyhledávači Bing exkluzivní právo zobrazovat obsah z deníků News Corpu, mezi které patří weby jako The New York Times, The Sun, Sky News a Fox News Channel.

 

Urychlovač částic LHC opět v provozu

Největší stroj na světě, urychlovač částic LHC nacházející se v CERNU - evropské organizaci pro jaderný výzkum, je zpět v provozu. Urychlovač byl restartován a k plnému provozu by se měl vrátit začátkem příštího roku. Jeho cílem je napodobit podmínky, které se tu vyskytovaly přímo po vzniku samotného vesmíru.

lhc_CERN


Ohebné obrazovky budoucnosti

Tchajwanští výzkumní pracovníci představili výsledky z vývoje ohebných obrazovek. Tuto 4,1" ohebnou OLED obrazovku pro zařízení příští generace vyvíjí tchajwanský výzkumný institut ITRI. Ve velikosti sice poráží 2,5" ohebnou OLED obrazovku od společnosti Sony, ale je menší než 5,8" prototyp z laboratoří japonské veřejné vysílací společnosti NHK. Institut dále představil dotykový displej pro elektronické čtečky, který při použití určitého softwaru umožňuje kromě čtení i kreslit nebo zapisovat poznámky.

flexible_display

 

Solar Parking Lot, aneb ekologické parkoviště jízdních kol

ICTS24

Na závěr zpět do Japonska, kde unikátní parkovací místo získalo ocenění za ekologičnost. Solar Parking Lot od firmy Sanyo se v současné době podrobuje testům ve východní části Japonska v Tokušimě, kde přeměňuje sluneční energii na elektrickou a nabíjí elektrická jízdní kola. Baterie shromažďuje energii ze solárních
panelů a rozděluje ji mezi nabíjecí stanice. Díky kombinaci panelů a baterií je možné jízdní kola dobíjet bez použití komerčního zdroje elektřiny, a to i v noci nebo za deště. Systém s lithium-iontovými bateriemi disponuje i zásuvkami, které lze využít pro napájení externího vybavení ve stavu nouze nebo během výpadku elektrárny.

solar_parking_lot