Videokonferenční technologie nacházejí ve firmách své místo

18. 5. 2010

Sdílet

Řešení označovaná jako telepresence zaznamenávají rostoucí zájem ze strany korporátních uživatelů, kteří postupně objevují jejich přínosy. O svoje postřehy a zkušenosti z této oblasti se s námi podělil Patrick Korž, technický ředitel společnosti CNC Praha.

Jak se vyvíjí zájem o videokonferenční řešení mezi firmami v ČR?
I přes šetření v roce 2009 trh zaznamenal příklon mnoha zákazníků ke komplexním způsobům implementace technologií pro spolupráci na dálku. To potvrzuje známou pravdu, že investice do telepresence přináší organizacím výhodu pouze tehdy, když je používání ergonomické. Levná videotelefonie tuto kvalitu nezaručí a nemá tudíž pro organizace význam.

V jakých situacích jsou videokonference největším přínosem a které typy firem si tato řešení nejčastěji pořizují?
Nejsou použitelné, když jednání pokračuje společenskou akcí. Tato situace samozřejmě v běžném životě nastává, ale i tak tyto technologie odstraňují víc než 70 % cestování. Někdy ani nezbývá z časového nebo bezpečnostního hlediska jiná možnost.

Co se týká nasazení, vedou neIT společnosti střední a větší velikosti. Nejedná se ale pouze o komerční firmy, ale každá organizace, vyžadující „spolupráci na dálku“, uvažuje o používání telepresence. Uměl byste v roce 1992 odpovědět správně na otázku, „který typ firem bude nejčastěji používat internet“? I když jsme malý trh s velkým rozšířením Skypu, přesto zde telepresenční řešení využívá čím dále více organizací.

Dochází zde díky cenové dostupnosti zařízení k nějakému posunu a jak je to s problémem nekompatibility mezi systémy od různých výrobců?
Vybavení jedné lokality obvykle stojí  150–250 tisíc Kč, ale je to stejné jako s notebooky. Nejlevnější notebooky se rozdávají zdarma k sekačkám, ale pro profesionální využití se pořád používají ty, které stojí včetně softwaru kolem 50 tisíc.

Produkty založené na standardech mezi sebou vždy komunikují. Výrobci jako LifeSize, Polycom, Radvision, Tandberg své produkty mezi sebou neustále testují a případné problémy s některými méně používanými funkcemi odstraňují. Existují i uzavřená řešení, zatím ale nikdy nepřinesla tolik výhod, aby se dlouhodobě vyplatila.

Jak vidíte budoucnost videokonferencí?
Pro personální využití je videospojení v HD rozlišení z každého desktopu výhodou pro přístup na porady a školení.  Ale jako náhrada telefonu, tak jak se ve všeobecnosti personální videokonference propaguje, se určitě neujme. Uživatel většinou  nemá zájem zvednout videohovor, pokud není na jednání dopředu připraven.

Z hlediska korporací bude pokračovat budování místností pro spolupráci na dálku na současných technologiích a ani nárůst levných spotřebních videokonferenčních zařízení nebude mít na profesionální způsob použití zatím vliv. 3D přenos bude zajímavý pro použití, jako je telemedicína a design.

Co se týká spotřebního použití, sociální sítě typu Facebook budou vybaveny možností videovolání mezi přáteli. Televize s přímou podporou videohovorů za pomocí Skypu budou jedním z hitů příštích Vánoc, a i když tyto první verze patrně ještě nenadchnou, otevřou dveře pro další, zatím neznámé aplikace a služby pro domácnosti.