Průzkum společnosti Accenture potvrdil, že Australané starší 65 let jsou vůči robotickým chirurgům ještě o něco nakloněnější než jejich děti či vnoučata. Téměř třetina z nich (31 %) by „velmi pravděpodobně nebo pravděpodobně podstoupila operaci, při níž by chirurgovi asistoval inteligentní robot“. Oproti přibližně 25 % procentům u mladších 65 % let je to podstatný rozdíl, u IT navíc nepříliš častý.
Obvykle jsou totiž inovacím nakloněny spíše mladší generace. Zdá se však, že u zdraví jsou lidé ochotni udělat výjimku.
Přes 50 % seniorů zároveň uvedlo, že by si od AI lékaře nechali poradit co dělat například po uštknutí hadem; a to oproti 38 % mladších 65 let.
„Mýtus, že digitální revoluce je jen pro mladé, je opět vyvrácen,“ píše Accenture ve zprávě.
Je pravda, že Austrálie patří v tomto ohledu mezi nejpokrokovější země, i vlivem dobré infrastruktury; senioři v zemi běžně využívají i různé zdravotní aplikace; z 2,9 % uživatelů v roce 2014 se počet zvýšil na současných 15,5 %. 95 % Australanů je navíc ochotných sdílet informace z nositelných zařízení či aplikací s lékařem.
Podle Accenture však i přes poptávku a ochotu veřejnosti nabídka zaostává. Méně než 1 % australských seniorů dostalo možnost interagovat se zdravotnickou AI. Podle firmy zřejmě chybí vhodná řešení.
Péče o starší občany nabývá na důležitosti prakticky po celém světě. S tím, jak se lidé dožívají vyššího věku a zároveň se rodí méně dětí, demografická křivka se napíná a obyvatelstvo obecně stárne. Kupříkladu v Japonsku už tato situace začíná být nadmíru problematická a vlád aktivně řeší, jak příliš starou populaci uřídit. Automatizovaná a kvalitní péče o fyzické i psychické zdraví seniorů je jedním z prvních kroků.