Největším konkurentem nových Windows Vista nejsou systémy od Applu či Red Hatu, ale stále jím bezkonkurenčně zůstávají i podle posledních výzkumů staré Windows XP.
Při průzkumu, který proběhl v téměř 600 amerických a evropských firmách, které mají více než 1000 zaměstnanců, se ukázalo, že 84 % počítačů v nich stále běží na Windows XP, což je překvapivě dokonce ještě zvýšení oproti loňskému roku, kdy to bylo jen 67 %. Analytik společnosti Forrester, Benjamin Gray, k této situaci poznamenává, že Windows XP nelze i přes jejich stáří odepisovat a řada společností již netrpělivě vyhlíží Service Pack 3, který by měl prodloužit jejich životnost a jenž je očekáván v prvním čtvrtletí 2008. Jak Microsoft ohlásil, bude to poslední Service Pack pro Windows XP, i když by podle Graye nebylo překvapením, kdyby si po Microsoftu velké společnosti pro tento systém vynutily prodloužení oficiální podpory na delší dobu, než do dubna 2009, jak bylo původně plánováno.
Ze zkoumaných společností je 32 % rozhodnuto nasadit Visty do konce roku 2008, 17 % říká, že by tak mohly učinit v letech 2009 nebo 2010, ale víc než polovina se k přechodu příliš nemá. Konkrétně 38 % prohlašuje, že neplánuje zavedení Visty a 14 % zatím nemá v tomto směru jasno. Mezi roky 2009 a 2010 už ale Microsoft hodlá uvést na trh další generaci svého operačního systému, který má zatím kódový název Windows 7, takže je možné, že řada firem Vistu jednoduše přeskočí a přejde až na tuto další verzi.
Gray také podotýká, že mnoho společností se vzdává svých původních plánů s rychlým nasazením Visty. V květnu 2006 totiž plánovalo 40 % firem přejít na Vistu během prvního roku jejího veřejného života, ale jen 7% z nich to opravdu udělalo. Důvodem jsou hlavně vysoké nároky na operační paměť, neboť počítače se 2 GB RAM (což je rozumné minimum pro používání Visty) jsou stále ještě příliš drahé a značné problémy působí také nekompatibilita velkého množství aplikací. Právě ta je pro řadu společností zásadním problémem, protože firmy, které již přechod uskutečnily, hlásí, že problém s kompatibilitou má 10 až 40 % softwaru v jejich portfoliu.
Benjamin Gray z Forresteru však dodává, že Microsoft se ani tak nemá příliš čeho obávat, protože je jasným vítězem na trhu operačních systémů. Linux a Mac OS mají zastoupení kolem 1 až 2 % a nic nenaznačuje tomu, že by Microsoft svoji dominanci v této oblasti ztrácel.
Přečtěte si také:
Windows Vista Service Pack 1 se blíží
Microsoft přichází s nabídkou pro studenty a zaměstnance škol
Zelený Linux dostává jasnější obrysy