Výdaje na cloudy ve východní Evropě raketově rostou

18. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Alexander Orlov - Fotolia.com
Globální výdaje na veřejné cloudy letos přesáhnou 130 miliard dolarů. To je téměř o pětinu více než vloni. V roce 2016 by to mělo být už 210 miliard.

Tvrdí to studie Gartneru, podle které největší dynamiku vykázal segment IaaS (Infrastructure as a Service), kam spadají například cloudové výpočetní služby, ukládání dat či cloudová tisková řešení.

U IaaS letos příjmy dodavatelů stoupnou meziročně o téměř polovinu, a dosáhnou tak výše 9 miliard dolarů.  Největším zdrojem příjmů u veřejných cloudových služeb je však příslušná reklama. V roce 2012 byl podíl tohoto segmentu na celkových příjmech providerů zhruba 48 procent a ze 677 miliard dolarů, které se globálně vynaloží na veřejné cloudové služby do roku 2016, má na reklamu připadnout až 310 miliard.

„Pokračující růst trhu s cloudovými službami povede k tomu, že se kromě klasických testovacích a vývojářských projektů ve stále větší míře dostanou do veřejného cloudu i různé produkční systémy nebo jiné provozní zátěže,“ říká Ed Anderson, šéf výzkumu v Gartneru.

Důkazem tohoto stavu je podle něj nejen rychle rostoucí zájem běžných organizací o cloudy, ale i vyšší objem služeb, které příslušní provideři poskytují.

Ačkoliv se různé segmenty cloudových služeb od sebe liší, Gartner předpokládá, že k silnému vzestupu příjmů dojde u všech. Kromě již zmíněné reklamy jsou to cloudové služby spojené s obchodními procesy (BPaaS, Business Process as a Service), které se vloni na celkovém trhu podílely 28 procenty, následují služby poskytování aplikací (SaaS, Software as a Service), jež přinesly poskytovatelům 14,7 % veškerých příjmů z veřejných cloudů, a systémové infrastruktury s 5,5procentním podílem na trhu. 

Další segmenty – cloudové služby pro zabezpečení a správu, respektive služby aplikační infrastruktury (PaaS, Platform as a service) – měly v roce 2012 podíl nižší než 3 %.

Největší nárůst, co se týče regionů, je vidět u těch, kde se ekonomika teprve rozvíjí, i když celkové příjmy z těchto zemí nejsou příliš vysoké. Patří sem mimo jiné i střední a východní Evropa. Výjimku tvoří Čína: tam je vysoká dynamika i objem výdajů. Jen mírný vzestup je vidět například u západní Evropy nebo v Severní Americe – přitom jde o největší trhy. V letech 2013–2016 poskytovatelé v Severní Americe získají až 59 % všech vydaných peněz na veřejné cloudy, západní Evropa pak téměř čtvrtinu (24 %).

Anderson však podotýká, že prognóza růstu se liší v závislosti na jednotlivých zemích. I když prý země mají podobné ekonomické charakteristiky, není u nich adopce cloudů stejná. Podle něj silně závisí na lokálních tržních podmínkách, na regulačních faktorech, politickém klimatu i charakteru příslušných poskytovatelů.

 

Globální výdaje na veřejné cloudy

Vývoj mezi roky 2010–2016 (v miliardách dolarů)

2010      77

2011      93

2012      110

2013      131

2014      155

2015      181

bitcoin školení listopad 24

2016      210

Zdroj: Gartner, únor 2013