Výdaje na IT míří z krize, vzhůru jdou i v Česku

24. 4. 2014

Sdílet

 Autor: © Andreas Haertle - Fotolia.com
Globální výdaje na IT by mohly v letošním roce díky zlepšení ekonomické situace zvýšit o 3,2 %. Dosáhly by tak celkové výše 3,8 bilionu dolarů. Tvrdí to nejnovější studie Gartneru. V České republice se očekává ještě o něco vyšší dynamika, okolo 3,5 %, v regionu střední a východní Evropy dokonce 6,3 %.

„Z globálního pohledu firmy přestály nedávné turbulence a vracejí se zpět k nákupům IT technologií, od kterých očekávají akceleraci svého byznysu,“ říká Richard Gordon, viceprezident Gartneru. Podle něj se dá očekávat, že i spotřebitelé budou kupovat v letošním roce spoustu zařízení, a je možné, že se budou častěji přiklánět k levnějším a jednodušším přístrojům, než tomu bylo v minulých letech.

V segmentu zařízení, kam spadají především osobní počítače, ultrapřenosné systémy, mobily a tablety, se čeká nadstandardní dynamika (okolo 4,4 %, v Česku je to dokonce 11 %). Bude ale zřetelný posun v nákupním košíku. Zájem o drahé prémiové přístroje klesá, uživatelé ve vyspělých ekonomikách svou pozornost obracejí na střední třídu zařízení, zatímco v rozvíjejících se zemích lidé vsadí především na levné mobily s Androidem.

Objem prodaných PC klesne, když osloví méně zájemců, kteří však budou ve svých požadavcích náročnější. Analytici předpokládají, že tito lidé své dosavadní notebooky nahradí prémiovými ultramobilními systémy, které pak doplní o tablety, jež budou používat jako doplňkové přístroje. Klíčovým rozdílovým faktorem se přitom stane cena zařízení.

Za systémy pro datová centra letos firmy utratí zhruba o 2,3 % více než v roce 2013 (v Česku ale poklesnou o 6 %). Největšími hybateli nákupů se mají stát mobilní technologie a podpora cloudů, které spolu s virtualizací představují zajímavé příležitosti pro nově koncipované ethernetové přepínače. Rostoucí penetrace mobilních systémů zase vylepší prodeje systémů WLAN.

V oblasti podnikového softwaru se očekává vzestup tržeb o téměř 7 %, což z tohoto segmentu činí nejdynamičtější část IT výdajů (v Česku ale jen o 5 %). Důraz firem na data zapříčiní vzestup zájmu o databázové systémy stejně jako o integrační datové prvky či nástroje pro kvalitu údajů. Orientace na zákazníky zase bude v pozadí vyšších prodejů CRM.

Výdaje na IT služby globálně vzrostou o 4,6 % (v Česku o 6,7 %), když organizace přejdou od konzultačních služeb (připravujících projekty) směrem k implementačním službám (tedy realizace projektů). Gartner očekává, že růst těchto služeb bude s tím, jak se zlepšuje ekonomika, stálý.

A konečně telekomunikační segment, který tradičně spotřebovává největší část IT výdajů, stoupne o pouhých 1,3 % (v Česku ale výdaje nepatrně klesnou). Náklady na hlasové hovory se opět sníží, zejména kvůli stále častější situaci v domácnostech, které využívají jen celulární a Wi-Fi systémy, a přechodu řady organizací na SIP technologii (VoIP), pomocí které připojí své pobočkové ústředny k internetu.

Globální výdaje na IT

Objem financí podle jednotlivých segmentů (miliardy dolarů), rok 2014

bitcoin školení listopad 24

Zařízení
689
Systémy pro datová centra
143
Podnikový software
320
Služby IT
964
Telekomunikační služby
1 655

Zdroj: Gartner, duben 2014