Podle Gartneru má globální propad na svědomí několik faktorů. Mezi jinými silný dolar, který vedl ke zvýšení cen exportovaného zboží místy až o 20 %, anebo politická a ekonomická nestabilita v zemích jako jsou Rusko či Brazílie, v důsledku které byli jejich obyvatelé méně ochotni utrácet.
Samotné Spojené státy se klesajícímu trendu vymykají, Američané loni v oblasti IT utráceli naopak víc, meziročně o 3,1 %. Noapak nejméně utráceli právě Rusové, Brazilci a také Japonci.
„Nacházíme se v takovém hlušším období,“ hodnotí víceprezident výzkumu společnosti Gartner, John-David Lovelock. Podle něj ekonomická situace ovlivnila rovněž strategii, s jakou mnohé firmy přistupují k nákupu IT produktů a služeb.
Kupříkladu místo nákupu produktové licence firmy upřednostní SaaS (Software jako služba), který může vyjít až desetinásobně levněji. Svůj vliv má nepochybně i rozmach cloudových služeb, které začínají nahrazovat fyzické servery.
V globálu byl pokles tržeb zaznamenán v každém odvětví IT, od softwaru, přes hardware až po služby, výjimkou potvrzující pravidlo jsou datová centra, především právě kvůli zmíněnému rozmachu cloudu.
Pokud jde o vyhlídku na letošek, nejrychleji by se měla z poklesu „oklepat“ oblast softwaru a dařit by se prý mělo i CRM (Customer relationship management) neboli zákaznicky orientovanému managementu, jehož uživatelé se v posledních letech snaží do svého podnikání čím dál tím víc integrovat sociální média.