Dvacet let snili všichni, kdo mají rádi retro hry, o tom, zda by bylo možno vyrobit univerzální herní konzolu, na které by bylo možno hrát hry z různých herních systémů. Tímto ideálním řešením měla být levná, snadno ovladatelná konzola, která by se dala ovládat pomocí gamepadu a kterou by bylo možné připojit k televizoru.
EmulationStation
Dalším pojmem, který se v této souvislosti používá, že pojem rozhraní front-end (front-end interface). Jedná se o program, který v grafickém rozhraní zobrazuje nabídku všech her, které jsou v systému k dispozici, který dále umožňuje uživateli vybrat hru pomocí herního ovladače a následně automaticky spustí hru na příslušném emulátoru. V našem případě se bude jednat o front-end program EmulationStation, který je integrován přímo v distribuci RetroPie.
A jaké konzoly jsou vlastně distribucí RetroPie podporovány? Jedná se hlavně o herní konzole v následujícím seznamu, který sice není úplný, nicméně tyto konzole dokáže RetroPie emulovat velmi dobře:
- Atari 2600
- Atari 7800
- Atari Lynx
- GCE Vectrex
- NEC TurboGrafx-16
- Nintendo 64
- Nintendo Entertainment System
- Nintendo Super NES
- Nintendo Game Boy
- Nintendo Game Boy Color
- Nintendo Game Boy Advance
- Nintendo Virtual Boy
- Sega 32X
- Sega CD
- Sega Master System
- Sega Genesis
- Sega Game Gear
- Sega Saturn
- SNK Neo Geo
- SNK Neo Geo Pocket Color
- Sony PlayStation
- Sony PSP
RetroPie podporuje celou řadu dalších platforem s nejrůznější úrovní kompatibility a uživatelského komfortu. Úplný seznam podporovaných systémů se dá najít na RetroPie Wiki.
Nejjednodušeji použitelné emulátory jsou součástí emulačního systému s názvem RetroArch, který v sobě slučuje řadu emulačních engines (označované také jako „cores“), a to do podoby jednoho programu s jednotným rozhraním.
Další, samostatné emulátory obsažené v balíčku RetroPie pak poskytují smíšené výsledky, které mohou být, co se týče, konfigurace, docela frustrující. Nicméně pokud se budete držet platforem uvedených v seznamu výše, pak vězte, že jste na dobré cestě.