Využití senzorů v serverech přinese revoluci do chlazení datových center

20. 9. 2009

Sdílet

Nové řešení pro chlazení datových center úspěšně otestoval tým inženýrů z Lawrence Berkeley National Laboratory, přičemž jeho hlavní výhodou má být výrazně lepší efektivita chlazení a s tím spojené finanční úspory.

Hlavní myšlenka tkví v napojení údajů ze senzorů zabudovaných v nejmodernějších serverech přímo na systém řízení teploty celé budovy, v níž je datové centrum umístěno. Většina nových serverů již totiž obsahuje senzory umístěné v přední části, které umožňují monitorovat teplotu a např. organizace EPA chystá přidat požadavek na přítomnost takových senzorů do svojí specifikace Energy Star pro servery.

I když tato myšlenka vypadá jednoduše, fungovaly historicky dosud tyto dva systémy vždy odděleně a místnosti se servery byly chlazeny nezávisle. Nicméně podle studie, která byla v souvislosti s experimentem publikována, je zhruba v 90 % datových center teplota nejméně o 5 ºC nižší, než stanovují příslušné limity, což v důsledku výrazně zvyšuje náklady na spotřebovanou energii. Nový způsob chlazení však umožňuje dosáhnout optimálnějších teplot a tím pádem i finančních úspor, přičemž například Allyson Klein, manažer skupiny pro serverové platformy v Intelu, potvrzuje, že i když panuje názor, že nejlepší datové centrum je to chladné, není řízené zvýšení teploty pro bezpečnost jeho provozu problémem.

Podle Billa Tschudiho, programového manažera v Lawrence Berkeley, by se investice spojené s implementací nového způsobu chlazení měly ve většině datových centrech zaplatit do jednoho roku provozu. Hlavním problémem bylo vytvořit pro uskutečněný experiment speciální software, který by komunikoval mezi systémy využívanými v datových centrech a těmi v budovách, přičemž Klein již potvrdil, že v současnosti se pracuje na komerčních variantách takového softwaru.

Dalším cílem projektu bylo dosáhnout co nejvyšší preciznosti regulace teploty při využití proměnlivých otáček větráků v chladících systémech budov.