„Kolem HTML5 panuje nyní velký rozruch. To je ale právě ten problém, protože standard není ještě zcela připraven. Musíme vyřešit otázku interoperability, především co rozdílů mezi videi týče,“ říká Philippe Le Hegaret, který ve W3C (World Wide Web Consortium) zodpovídá za specifikace, jako jsou HTML či SVG (Scalable Vector Graphics). Podle něj je ještě nutné udělat nějaké změny v rozhraní pro programování aplikací. Navíc prý stále není možné s HTML5 pracovat napříč všemi prohlížeči.
S Hegaretovými slovy souhlasí i většina oslovených analytiků. Úroveň implementace se podle nich liší prohlížeč od prohlížeče, což vývojářům chystaného standardu práci rozhodně neusnadňuje. Většina prohlížečů se s implementací nedostala dál než do fáze beta. Zlomovým momentem by v tomto případě mělo být uvolnění deváté verze Internet Exploreru. Po jeho vydání se dá očekávat, že se tlak na vývojáře prohlížečů zvýší s tím, jak většina podniků začne uvažovat o přechodu na prohlížeče nové generace. Některé části specifikace HTML5 jsou tak již hotovy a některé nikoliv. Mezi ty použivatelné patří třeba 2D plátno Canvas či WebSockets umožňující obousměrnou komunikaci mezi klientem a serverem.
HTML5 je širokou veřejností považován za přelomovou technologii a firmy do ní vkládají velké naděje. S jeho významem souhlasí i Le Hegaret. Trh si podle něj nyní začíná uvědomovat, že HTML5 je skutečný a nejde jen o výmysl nějakého blázna. Co vše lze od nové specifikace očekávat, se můžete dočíst v článku Co přinese nová specifikace HTML5?