S informací o ohromném odlivu editorů z Wikipedie přišel Felipe Ortega z madridské Univerzity krále Juana Carlose, který pro potřeby svého výzkumu vytvořil počítačový program analyzující historii editací příspěvků na této tzv. otevřené encyklopedii.
„Pokud nemáte dost lidí na to, aby o projekt bylo skutečně postaráno, může tento projekt rychle ztroskotat. V takové situaci sice ještě nejsme, ovšem pokud bude současný negativní trend pokračovat, můžeme se v ní ocitnout“ říká Ortega.
S tímto tvrzením však zásadně nesouhlasí britský zástupce Wikipedie Michael Peel, podle kterého je encyklopedie stabilně v dobré kondici a Ortegova čísla považuje za zavádějící. „Wikipedie je velmi otevřený projekt, takže kdokoli může přijít a upravovat příspěvky. Počet autorů se tedy neustále mění“ domnívá se Peel. „Wikipedie rozhodně neumírá. Je otevřeně licencovaná, což znamená, že vložený obsah tam bude navždy.“
Za úbytkem editorů může podle některých odborníků stát i zpřísnění pravidel, která určují, kdo může upravovat příspěvky na Wikipedii. Nově totiž musí být změna stránky schválena zkušenějším dobrovolníkem. Ani v tom však Peel žádný problém nevidí. „Snažíme se jen do procesu více zapojit uživatele, kteří jsou v daném oboru velmi znalí.“ Podle Peela se tak díky přepracovanému systému daří lépe filtrovat žertovné a škodolibé příspěvky.