Uživatelský podíl, tedy procento všech online zařízení běžících během určité doby na konkrétním systému, dosáhl podle dat společnosti Net Applications v prvním srpnovém týdnu 2,7 % všech osobních počítačů.
Mezi zařízeními využívajícími Windows se pak jejich nejnovější verze dostala ten samý týden na 3 %. (První číslo je pochopitelně nižší, jelikož tržní podíl Windows činí zhruba 90,7 %, zatímco zbylá procenta zabírají další operační systémy jako OS X od společnosti Apple nebo opensourcový Linux.)
Nárůst je výrazný, v otvíracím týdnu mezi 26. červencem a 1. srpnem, kdy Windows 10 využívali hlavně testeři Microsoftu a následně ti, kteří si včasně zamluvili upgrade z Windows 7 či Windows 8.1, totiž podíl Windows 10 činil jen 1,2 %. V týdnu před oficiálním vydáním dokonce jen nepatrných 0,4 %.
Současný nárůst se děje hlavně na úkor Windows 8.1, jejichž podíl klesl ze 13,7 % na 11,9 %, což je pokles v přepočtu o 13 %. U ostatních verzí nejrozšířenějšího operačního systému už pokles tak dramatický není, například podíl Windows 7 klesl jen o 1,5 %.
Tyto statistiky odpovídají odhadům Microsoftu, který počítal s tím, že na Windows 10 přesedlají hlavně majitelé Windows 8.1, toužící po návratu Start menu, kdežto pro ty navyklé na Windows 7 nová „okna“ tak atraktivní změnu nepředstavují.
Ostatně, k „sedmičkám“ mají „desítky“ blízko i jinak. Podle statistik je nástup Windows 10 srovnatelný právě s nástupem Windows 7 před šesti lety a podstatně prudší než byl tři roky nazpět nástup Windows 8. Pro srovnání, Windows 8 trvalo od vydání celé čtyři měsíce, než mezi uživateli systému dosáhl tříprocentního podílu.
A jestliže je systémem Windows na celém světě vybaveno půl druhé miliardy zařízení, aktuální tříprocentní podíl Windows 10 znamená, že běží v přepočtu na 45 milionech počítačů.
Závěrem je však třeba dodat i to, že data je nutné brát i s určitou rezervou. Společnost Net Applications je sleduje prostřednictvím unikátních návštěvníků na webových stránkách, které její platformu využívají.