Podle nejnovějšího průzkumu Windows 10 půl druhého roku po svém vydání celosvětově pohánějí asi čtvrtinu veškerých osobních počítačů. Hůř si však vedou mezi firemní klientelou, v rámci firem totiž jejich podíl činí jen 9 % (pro srovnání, Windows 8 dosáhly na 5 %).
Na druhou stranu, až tolik překvapivá tato čísla nejsou, většina těch, kteří se pro Desítky rozhodli, nepochází z komerční sféry, která je v přechodu na nové systémy tradičně pomalejší.
Mezi firemní klientelou v současnosti dominují Windows 7, jimž bude začátkem roku 2020 ukončena rozšířená podpora, a na druhém místě se 14 % podílem Windows XP, jež byly Microsoftem poslány do důchodu před třemi roky. Celkový podíl Sedmiček činí aktuálně 49 %, u Ikspéček pak 7 %.
Průzkum, za který je zodpovědná společnost Spiceworks, taky poukazuje na tzv. „tempo průniku“ odlišných verzí Windows v rámci firem, s tím, že tento termín definuje jako „procento společností, v nichž běží alespoň na jednom stroji daný operační systém“.
Tato procenta byla, jak se dá předpokládat, výrazně vyšší než podíly jednotlivých verzí. Například 34 % ze zkoumaných společností mělo nainstalováno Windows 10 na jednom či více systémů, kdežto v případě Windows 7 to bylo 87 % a u Windows XP (s ohledem na jejich zastaralost) znepokojujících 52 %.
„Tempo průniku“ Desítek tak rozhodně neznačí jejich bezprostřední přijetí firemní klientelou, může však naznačovat míru zájmu o nový operační systém anebo to, jak aktivně jej společnosti testují ještě před tím, než na něj plně přejdou.