Chystaný nový operační systém Microsoftu - Windows 7 - bude pravděpodobně umět nativně pracovat s virtuálními pevnými disky. Konkrétně se bude jednat o soubory formátu VHD (Virtual Hard Disk), jejiž obsah reprezentuje celý pevný disk včetně oddílů a bootovací sekce.
Tato funkce má zpřehledit I/O operace a VHD soubor s virtuálním diskem bude možné připojit k jakémukoliv počítači (který je podporuje), pracovat na něm, uložit si VHD do souboru svá data a opět jej odpojit. Tyto virtuální disky bude také možné používat s aplikací Virtual Server a přímo z nich například bootovat virtuální stroje.
Specifikace VHD je k dispozici od června 2005, kdy ji Microsoft uvolnil třetím stranám pod Microsoft Open Specification Promise a tento formát se používá například v hypervizoru XenServer od Citrixu. Využívá jej ale také Windows Server 2008 v souvislosti s virtualizační technologií Hyper-V a také Vista v edicích Business, Enterprise a Ultimate pro kompletní zálohování obsahů disků. Informace se opírá o fakt, že Microsoft na svém webu uveřejnil inzerát, v němž hledá specialistu, který by byl zodpovědný za funkce pro vytváření, připojování, vstupně výstupní operace a odpojování souborů VHD přímo v operačním systému Windows. Tento odborník by měl nastoupit do týmu vývojářů pracujících na jádře Windows a posílit tak tým, obsahující již 2500 pracovníků. |