Mezi hlavní oblasti, na které je při vývoji Windows 7 kladen důraz, má patřit vylepšená energetická efektivita a bezpečnost při mobilní práci, zaměření na vzdálené poskytování služeb, přičemž se očekává stále vyšší využívání hostovaných aplikací či vyšší úroveň personalizace. Windows 7 budou také ve vlastních aplikacích využívat i rozhranní Ribbon, které je známé z Office 2007 a nabídnou nativní podporu technologie dotykových displejů pro možnost vyšší ergonomie a přirozenosti práce.
Co se týká funkcí pro podnikovou oblast, přinesou Windows 7 možnost hledání informací bez ohledu na to, kde jsou uloženy, pomocí unifikovaného rozhraní, což má sjednotit přístup k datům uloženým na nejrůznějších místech. Funkce DirectAccess přináší výhody vzdáleného přístupu s využitím protokolů IPv6 a IPsec pro správu celé podnikové infrastruktury a umožňuje administrátorům mít přehled o důvěryhodnosti připojených strojů, provádět aktualizace či kontrolovat platnost Zásad skupin.
BranchCache umožňuje ukládat do vyrovnávací paměti informace stahované z webu či intranetu všemi zaměstnanci a pokud některý z uživatelů potřebuje dokument, který již stahoval někdo jiný, získá ho rovnou z cache a nezatěžuje tím internetové připojení firmy. Pro řešení bezpečnostních rizik spojených s přenosnými paměťovými médii přichází BitLocker to Go, který umožní nastavit politiky pro výměnné disky a šifrovat data na nich, čímž se redukuje při ztrátě takového zařízení možnost zneužití informací. AppLocker pak slouží k zakázání běhu určitých aplikací na firemní infrastruktuře včetně možnosti nastavit široká pravidla a rozlišení aplikací.
K zabránění útoků přes DNS přibyla ve Windows 7 podpora DNSSEC, řešící zranitelnosti pomocí mechanizmů, jež ověřují pravost údajů uložených v DNS, a zaručují tak správnost zdroje a integritu dat. Další z novinek je možnost bootování z VHD disků a v neposlední řadě ve Windows 7 bude také integrované grafické rozhraní pro PowerShell, ke kterému přibude podpora pro WS-Management protokol, jenž umožňuje vzdáleně spouštět příkazy na klientském PC. Novinkou je též speciální platforma pro řešení uživatelských problémů.
Řada z těchto funkcí není v první vypuštěné verzi Windows 7 zatím implementována, ale již začátkem roku 2009 má přijít beta s kompletním API určená přímo pro vývoj aplikací, která by měla obsahovat i další ze zmíněných novinek. Termín vydání finální verze je pak stanoven na začátek přespříštího roku, ale není vyloučeno, že se podaří vývoj o několik měsíců urychlit.