Windows 7: Intel se snaží ulehčit přechod na nový systém

27. 2. 2010

Sdílet

Intel se snaží zajistit lepší podmínky pro přechod ze systému Windows XP na novější Windows 7. Toho chce docílit například kompatibilitou některých starších aplikací.

"Společně s Microsoftem se snažím vytvořit z Windows 7 velmi stabilní operační systém, nicméně stále je zde mnoho věcí, k jejichž vyřešení musí před přechodem počítačů na nový operační systém dojít" napsal ve svém blogovém příspěvku Roy Ubry, inženýr Intelu. Mezi tyto výzvy patří problémy týkající se zpětné kompatibility některých aplikací, podpory doplňků pro internetové prohlížeče či kontroly soukromí. "To znamená, že nás čeká ještě hodně práce, než budeme schopni zajistit aplikační připravenost Windows 7" dodává Ubry.

Jeden z největších problémů spočívá v migraci aplikací, které lze nativně spouštět ve Windows XP, do nových Windows 7. Sedmičky již například nepodporují 16bitové programy a takových má Intel velké množství. Chce proto zajistit jejich funkčnost i na novějších operačních systémech.

"Může se zdát, že o tak velký problém zase nejde. 32bitový computing tu je již několik let a většina aplikací byla jeho potřebám přizpůsobena" říká Ubry. "Nicméně pro společnosti, které chtějí přejít na Windows 7 a zároveň si zachovat 16bitový software, to problém je."

Další výzva se týká právě 32bitových programů. Windows 7 je ukládá jinou cestou - standardně v adresáři nazvaném Program Files (x86). Naproti tomu 64bitový software je ukládán ve složce Program Files. "To způsobuje problémy při hledání té specifické aplikace. Přechod na 64bitové aplikace je tak velmi aktuálním problémem" říká Ubry. Intel se tím navíc chce připravit na budoucí potřeby computingu a chce využít výhod větších paměťových schopností systémů dostupných na současném trhu.

Intel má také problém s vývojem pro prohlížeče IE7 a IE8, které nejsou kompatibilní s jeho specifickými doplňky a aplikacemi napsanými pro Internet Explorer 6. „Hodně aplikací jako jsou například add-ony Office či některé verze Javy jsou napsány pro běh v IE6 a to by se mělo změnit“ slibuje Ubry.

Posvítit si chce Intel i na některé vylepšené bezpečnostní prvky systému Windows 7, které by mohly být překážkou ve správné funkci programů. Microsoft svůj nový systém například vybavil vylepšeným nástrojem UAC (User Access Control), který od uživatele pokaždé žádá o povolení přístupu k danému programu. „Ale některé programy nemusí vyžadovat uživatelovo potvrzení a prostě bez varování selžou“ píše Ubry. Intel se tak do budoucna zavázal všechny tyto problémy vyřešit.