Na vývoji nového operačního systému Microsoftu, který se má stát nástupcem Visty, pracuje údajně 25 specializovaných týmů, čítající dohromady 2500 pracovníků. Přijde vám to příliš? Viceprezident Microsoftu, který má na starost vývoj tohoto systému je opačného názoru.
Jednotlivé týmy pracují na zlepšení prakticky všech částí, od nejvyšší vrstvy tvořené uživatelským rozhraním až po „hloubkové“ součásti, jako je například připojení k síti, říká Steven Sinofsky, viceprezident Microsoftu pro vývoj Windows a Windows Live, v blogu věnovaném chystanému operačnímu systému.
Sinofsky dále píše, že týmy podílející se na vývoji jsou složené z „n“ vývojářů, „n“ testerů a ½ „n“ programových manažerů. V průměrném týmu je pak zhruba 40 vývojářů, tvořící kódy, stejný počet beta testerů, které Sinofsky označuje jako softwarové inženýry pro testování a ještě 20 programových manažerů. To dává dohromady 2000 lidí, kteří mají na starost kód a 500 manažerů, kteří na práci dohlížejí.
Sinofsky, který byl hlavou vývoje kancelářského balíku Microsoft Office od verzí 2000 do 2007, se brání kritikům, kteří poukazují na neagilnost takových velkých skupin a považují je za hlavní důvod, proč délka kódu v nových operačních systémech Microsoftu neustále narůstá. „Někteří lidé tvrdí, že tým vývoje Windows je příliš veliký a dosáhl již úrovně, kdy se dá těžko řídit. Ale je potřeba současně podotknout, že uživatelé poptávají stále nové funkce a změny ve Windows a taková činnost vyžaduje hodně pracovních sil,“ píše Steven Sinofsky a dodává, že podle něj má tento tým správnou velikost a je dle jeho názoru i dobře řízený, což je základem úspěšné práce.
Sinofsky si dále myslí, že lidé, kteří mají představu, že by z Windows bylo možné jednoduše odebrat stávající funkce nebo začít s vývojem od nuly jsou naivní. Argumentuje tím, že si vybavuje scénu z filmu Amadeus, kde císař tvrdí, že ve Figarově svatbě je příliš mnoho not. Mozart mu na to ale odpovídá, že jich tam je tolik, kolik je potřeba. A když císař navrhuje některé noty ubrat, ptá se Mozart, které by to podle něj asi tak měly být. (Přesvědčivá argumentace, že? - poznámka autora). Operační systém Windows 7 by měl přijít na trh na počátku roku 2010 a mimo jiné bude podporovat technologii dotykových displejů. Současně bude ale i poměrně dost podobný Vistě, neboť cílem je dosáhnout co nejmenších problémů kompatibility stávajících aplikací a hardwaru. |
Více informací o předpokládaných systémových požadavcích operačního systému Windows 7 lze najít v článku Windows 7: Jaké budou mít hardwarové nároky?
Zdroj: Computerworld.com