Windows 7 pod kritikou Nadace pro svobodný software

31. 8. 2009

Sdílet

I když průzkumy ukazují, že většina uživatelů, kteří testovali Windows 7, byla s novým operačním systémem víceméně spokojena, existují i skupiny, které mají zcela opačný názor...

Mezi takové patří např. Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation, FSF), jejímž zakladatelem je Richard M. Stallman, otec projektu GNU, která zahájila ostrou kampaň proti Windows 7 od Microsoftu s tím, že proprietární software ubírá uživatelům svobodu a jejich práva.

Na webu pojmenovaném Windows7Sins.org (v překladu Sedm hříchů Windows 7) uvádí FSF sedm důvodů, kterými proprietární software, jako jsou právě i Windows 7, škodí uživatelům. Mezi tyto prohřešky patří monopolní chování, ohrožování bezpečnosti uživatelů, odmítání otevřených standardů (jako např. ODF), omezování možností uživatelů či vnucování správy digitálních práv (Digital Rights Management) na žádost firem z oblasti filmového a hudebního průmyslu.

Peter Brown z FSF tvrdí, že Windows jsou DRM platformou, která uživatele omezuje vytvářet digitální kopie některých typů souborů a pokud takovéto technologie budou uživatelé akceptovat, dávají tak Microsoftu právo ovládat jejich vlastní počítače a vzdávají se možností svobodně dělat to, co sami chtějí. Výsledkem takového přístupu je pak třeba to, co v minulém měsíci zažili uživatelé čteček elektronických knih Kindle, kterým Amazon smazal ilegálně získané kopie knih jako třeba Orwellovu knihu 1984 (jak příhodné). Brown tyto praktiky označuje jako zrádný computing a mělo by být v zájmu uživatelů se z jeho omezení vymanit a ne za takovýto software ještě platit.

Microsoft se ke kampani zatím nevyjádřil, nicméně není příliš pravděpodobné, že by se z akcí Nadace pro svobodný software musel nějak výrazně znepokojovat. Ta mimo jiné uspořádala i protestní shromáždění proto proprietárnímu softwaru a v Bostonu odhalila 12 stop vysoké umělecké dílo znázorňující, že proprietární software patří podle jejich názoru do odpadu. Dále tato nadace rozeslala dopis top manažerům společností ze žebříčku Fortune 500, které žádá, aby přešli ve svých společnostech na otevřený software, jako je Linux či OpenOffice.org.

Brown označuje za nepřátele jakoukoliv společnost, která produkuje proprietární software a poslední dobou si berou na mušku i bezplatné cloud computingové služby jako Google Docs. Ukládáním svých dat na externích serverech se podle Browna uživatelé stávají ještě více závislí na výrobcích a tato cesta je podle něj zcela špatná. FSF se drží filosofie, že lidé by měli mít svobodu využívat software všemi způsoby, které přinášejí nějaký společenský užitek a propaguje práva uživatelů již od roku 1985, kdy byly založena.