Windows 7 přijdou s novým Experiece Indexem

26. 2. 2009

Sdílet

Microsoft oznámil, že udělal změny ve Windows Experiece Indexu pro Windows 7 - nástroji, který testuje výkon počítače pro běh operačního systému.

Ten nyní údajně lépe měří výkon grafické karty, vícejádrových procesorů a také disků. Top skóre indexu se tak posunulo z 5,9 na 7,9 bodu a bylo přidáno několik dílčích testů k dosažení přesnějších výsledků hlavně u pevných a solid state disků.

Windows Experience Index, který byl představen poprvé u Visty, má uživatelům pomoci lépe odhalit část jejich systému, kterou je vhodné upgradovat či nahradit pro lepší běh operačního systémů. Výsledky jsou pak odvozeny od specifikací jednotlivých komponent.

První veřejná beta verze Windows 7 sklidila sice řadu pozitivních ohlasů s tím, že běží poměrně stabilně a rychle, nicméně někteří kritici se ozývali s tím, že zmíněný Experience Index není příliš přesný. Například starší disk s IDE rozhraním byl ohodnocen lépe než novější s vyšší kapacitou a SATA II rozhraním. Řada komentátorů také tvrdila, že kritéria pro hodnocení mezi Vistou a Windows 7 se neměla měnit, aby výsledky byly srovnatelné.

Podle analytiků webu Tech ARP bylo maximální množství bodů, které mohl počítač získat za výkon procesoru ve Vistě u dvoujádrového procesoru 5,9 a výše se nebylo možné dostat. Tříjádrové procesory, které nebyly v případě Visty při jejím vydání k dispozici, by měly nyní dávat výsledek mezi 6,3 a 6,9 bodu a čtyřjádrové pak nad 7,0 bodu. Jako maximum nyní Microsoft nově nastavil 7,9 bodu, což je úroveň, které by měl dosáhnout osmijádrový procesor se simultánním multithreadignem (bude se jednat o procesory postavené na architektuře Nehalem, ovšem o modely, které ještě nejsou momentálně k dispozicii).

Zástupci Tech ARP však k vícejádrovým procesorům poznamenávají, že stále je minoritní množství aplikací, které na tří- a čtyřjádrových procesorech nedosáhnou lepšího výkonu než na jedno- a dvoujádrových modelech a uplatnění lze u první zmíněné skupiny najít hlavně např. u sofistikovaných aplikací pro renderování 3D grafika, vědeckého softwaru nebo při kompilování zdrojových kódů.

Další změnou u Windows Experience Index ve Windows 7 je to, že neměří jen jak rychle je schopný disk data číst, ale i zapisovat a také jak si poradí s malými bloky dat. Například SSD totiž dokáží číst soubory mnohem rychleji, než je ukládat.

Co se týká paměti, i nyní je skóre odvozováno primárně od datové propustnosti. Nicméně i její množství hraje roli a počítač potřebuje více než 3 GB instalované RAM, aby mohl získat skóre vyšší než 5,5 bodu.

Co se týká skóre za výkon grafické karty, Microsoft tvrdí, že pro získání 6,0 – 6,9 bodů je potřeba mít grafickou kartu s podporou Direct X 10, která je schopná zabezpečit 40 – 50 snímků za sekundu ve hrách či video v rozlišení 1 280 x 1 024 bodů. Nicméně hráči jistě vědí, že není hra jako hra, takže pravděpodobně zde bude určené výsledné skóre na základě jednoduchého testu, který se nebude moci srovnávat s komplexností např. populárního 3D Marku. Nicméně o to asi v tomto případě ani nejde.

Zástupci Microsoftu také potvrdili, že nový operační systém nebude mít hardwarové nároky vyšší než Vista a naopak by měl chodit na stejném hardwaru rychleji.