Přitom právě spotřeba je dnes velmi frekventovaným termínem nejen u přenosných počítačů, kde je vyžadována co nejdelší výdrž na jedno nabití, ale i u stolních počítačů a firmy i domácnosti hledají stále nová řešení, jak zredukovat své účty za elektřinu.
Podle Deana DeWhitta, člena týmu programátorů Windows 7 byl jedením z cílů programování jejich jádra zlepšit právě schopnosti managementu napájení a snížit spotřebu oproti předchozím generacím operačních systémů od Microsoftu.
Samozřejmě operační systém není ve snižování spotřeby celého počítače jediným místem, kde lze udělat změny a hodně záleží hlavně na hardwaru - dnešní procesory a grafické karty, zvláště ty z vyšší třídy, jsou energeticky velmi náročné, ale svoji roli hrají i externí periférie jako přídavné disky a monitory. Role operačního systému je v tom, že musí chytře rozhodovat mezi výkonem a spotřebou a co nejefektivněji dělit energii mezi zmíněné periferie podle přednastavené politiky, říká DeWhitt. Výzvou dneška je proto také zajistit, aby operační systém co nejlépe spravoval hardware tak, aby byly veškeré systémové zdroje co nejefektivněji využité.
Windows 7 mají již dlouho známý panel Možnosti napájení v ovládacích panelech, kde uživatelé mohou nastavovat například vypínání disků či monitorů po určité době. Mohou také uspat celý systém. Dosud nic nového. Nicméně pod tímto povrchem se skrývají nové myšlenky - co nejvíce redukovat spotřebu v režimu nečinnosti a také nabídnout podporu nových módů spotřeby jednotlivých periférií. Právě režim nečinnosti (tzv. idle mode) bývá u řady počítačů během jejich denní činnosti poměrně častou záležitostí a stojí za to se na něj zaměřit, aby při něm počítač spotřebovával co nejméně elektrického proudu. Spotřeba v nečinnosti je také základem pro další provoz počítače, neboť při zátěži se k ní připojují další nároky na energii, ale snížením spotřeby v základním režimu lze docílit i snížení při zátěži, říká DeWitt a dodává, že toho lze dosáhnout maximální optimalizací využití procesoru, paměti a disku.
Windows 7 proto zatěžují méně procesor počítače, což mu umožňuje přepínat se na delší dobu do režimů nižší spotřeby (tuto funkci mají velmi dobře vyladěnou hlavně procesory Intelu postavené na architektuře Nehalem, které umí měnit frekvenci a napětí pro každé jádro zvlášť - Intel tuto architekturu navrhoval právě s ohledem na specifikace Windows 7). Windows 7 proto berou ohled na vícejádrové procesory a jsou schopny škálovat jeho výkon podle potřeby (a nevyužitá jádra tedy nejedou zbytečně "na prázdno"), přičemž vyšší požadavky na výkon přicházejí jen v případě, že jsou opravdu nutné - což například při surfování na internetu nebo psaní ve Wordu většinou nehrozí. S tím souvisí i to, že pro nízkou spotřebu je nutné spouštět jednotlivé služby systému jen ve chvíli, kdy jsou opravdu potřeba.
Další významnou kategorií jsou USB zařízení, která mají po připojení výrazný vliv na spotřebu, ale často jsou využívána jen chvilkově. Windows 7 proto disponují pokročilou vlastností selektivně vypínat nejrůznější typy USB zařízení, od zvukových karet, flash disků až třeba po biometrické scannery, dodává DeWhitt. Zefektivněn byl i management spotřeby při připojení do nejrůznějších typů sítí - jak klasických, tak i bezdrátových. Optimalizaci doznala spotřeba při přehrávání DVD filmů, kdy je nižší využití výkonu procesoru a grafické karty.
Výsledek těchto snah je jednoznačný - výrazné snížení spotřeby při nejrůznějších činnostech a u notebooků tak lze docílit prodloužení výdrže až o čtvrtinu. Vývojový tým Windows 7 došel tak daleko, že se dokonce speciálně zaměřuje na hledání chyb ve spotřebě a ve Windows 7 je obsažena speciální utilita, která dokáže najít problémy v energetické efektivitě v režimu nečinnosti. Podle DeWitta stačí zadat příkaz powercfg /energy a pak lze najít například USB zařízení, která nejsou přepínána do režimu spánku i v případě nevyužití nebo aplikace, které zbytečně zatěžují procesor i v okamžicích kdy to není třeba. Pak už je jen na uživatelích samotných, jak s takovými součástmi svého systému naloží...
O dalších vylepšeních Windows 7 si přečtěte na SecurityWorldu v článku Windows 7: Microsoft vylepší řízení uživatelských účtů z Visty.