Windows 7: Trik s čistou instalací upgrade sady může být legální

31. 10. 2009

Sdílet

Společnost Microsoft potvrdila, že využití tzv. instalačního triku pro čistou instalaci Windows 7 z upgrade balíčku je v některých případech zcela v pořádku.

Tento trik dokáže ušetřit přibližně 80-100 dolarů (asi 1450 až 1800 Kč) na licenci, za jakých podmínek je ovšem legální?

bitcoin školení listopad 24

Eric Lingman, pracující pro Microsoft worldwide partner group, měl ve své zprávě na blogu výhrady k návodům, jak provést čistou instalaci (tedy novou instalaci na čistý disk) Windows 7 za pomocí upgrade balíčku. Způsob instalace jako první odhalil minulý pátek blogger Paul Thurrott. Zpráva se na internetu rychle rozšířila, Lingman ovšem dodává, že spousta uživatelů zapomněla na fakt, že technicky možná instalace ještě nemusí vždy znamenat instalaci zcela legální.

Licenční smlouva EULA, jejichž schválení je součástí instalace Windows, má však v tomto aspektu jasno. „Pro upgrade nejprve musíte vlastnit software, u kterého přichází tento upgrade v úvahu, přičemž po provedení upgrade, máte právo využívat pouze nový software,“ píše se v této smlouvě. V podstatě to tedy znamená, že uživatel musí vlastnit nejprve některou ze starších plných verzí Windows, či musí být instalace provedena na stroji s OEM licencí. Tedy, v případě PC, kde byl operační systém již předinstalován od výrobce, je možno legálně upgrade licenci nainstalovat jako čistou instalaci zcela v souladu s licenčními podmínkami. Z toho tedy vyplývá fakt, že zakoupením a instalací upgrade licence na nový počítač (ačkoli je to technicky možné) dochází k porušování smlouvy EULA a jedná se tedy o nelegální postup.

Další, o něco levnější alternativou koupě plné licence Windows 7 je pořízení OEM verze. Ta je levnější, protože slouží pro instalaci na nová PC, nicméně, v podstatě neexistuje obrana před tím, aby si uživatel nainstaloval OEM verzi na svůj stávající počítač a tím ušetřil. V České republice však obchody aplikují politiku takovou, že většinou nelze zakoupit OEM verzi Windows 7, aniž byste zakoupili základ nového počítače (základní deska, procesor, operační paměť a tak dále).

Stinná stránka OEM licence je ovšem ta, že znemožňuje přechod na jiný počítač, bez zakoupení další OEM licence. Nicméně, Windows 7 OEM lze někde dokonce zakoupit levněji, než licenci pro upgrade. Online retaileři jako Newegg.com nejprve prodávali Windows 7 za velice výhodné předprodejní ceny, nyní však již OEM verze prodávají za 106,99 dolarů za verzi Home a 139,99 dolarů za Professional, což je méně o 8 respektive 49 dolarů vůči upgrade licenci.


Na závěr tedy ještě malá rekapitulace. Microsoft schvaluje čistou instalaci Windows 7 za pomocí upgrade licence pouze v případě, že již některou z předchozích verzí Windows vlastníte, při instalaci upgrade licence na nový počítač dochází k porušování licenčních podmínek a jedná se tedy o nelegální postup, pro legální je třeba zakoupit licenci OEM, která je v některých případech i levnější než upgrade.