Tuto zprávu přinesli naši američtí kolegové z IT Worldu s tím, že v posledních týdnech řada expertů upozornila na možná bezpečnostní rizika při on-line transakcích na internetu v souvislosti s používáním OS Windows.
Bezpečnostní expert Washington Post, Brian Krebs konkrétně upozorňuje na oběti, které díky infekci operačního systému malwarem přišli o desetitisíce i statisíce dolarů a doporučuje hlavně pro internetové bankovnictví využívat jiný operační systém, než jsou Windows. Krebs není jediný a třeba na bezpečnostním fóru Centra pro sdílení informací o finančních službách se uživatelům z řad firem doporučuje pro citlivé bankovní operace využívat speciální vyčištěný počítač, který se nepoužívá pro běžnou e-mailovou komunikaci a surfování na webu. Krebs varuje v prvé řadě firmy, které jsou podle něj větším cílem útočníků než domácí uživatelé, že je nutné tuto problematiku nepodceňovat a udělat maximum pro bezpečnost svých internetových transakcí.
Také australská policie údajně přímo doporučuje lidem vyvarovat se používání Windows při finančních transakcích a místo toho radí pořídit si jen pro tyto účely malou a rychlou distribuci Linuxu, jako je třeba Puppy Linux, v níž budou citlivé operace provádět. Další variantou je např. vytvoření linuxového bootovacího CD. Díky tomu uživatelé budou mít čistý systém pro citlivé operace, který bude i maximálně bezpečný. Podle bezpečnostního experta Michaela Horowitze je udržení stejně čistého a bezpečného počítače s Windows velmi náročné a přesahuje to schopnosti většiny běžných uživatelů. Horowitz doporučuje proto Mac a nebo také Linux, který je jeho favoritem.
Co se týká nově uvedených Windows 7, upozorňují experti, že tento systém je sice vybaven řadou vylepšení, ale ne v oblasti internetové bezpečnosti a v tomto směru tedy nedošlo k žádnému výraznému posunu. Problémem je také to, že díky své rozšířenosti jsou Windows atraktivním terčem pro kyberútočníky a dokud bude jejich podíl majoritní, budou dominovat i snahy o útoky právě na tento operační systém.