7 důvodů, proč nebrat Windows 7

1. 3. 2009

Sdílet

V jednom z minulých článků o nových Windows jsme radili, pro kterou z chystaných šesti verzí nového operačního systému se rozhodnout v případě vašeho zájmu o nový produkt z dílny Microsoftu. Do vydání Windows 7 je ale stále ještě relativně daleko...

7 důvodů, proč nebrat Windows 7

 

1. Nové - staré jádro. Kam se poděl MinWin?

 

Původně se v chystaných  Windows 7 mělo s největší pravděpodobností objevit nové jádro - koncept MinWin byl poprvé představen před koncem roku 2007. Revoluční kernel údajně zabírá pouhopouhých 25MB na disku a hardwarowé nároky mají být nižší než u Windows XP. Bohužel, k implementaci jádra nedošlo a nový systém pohání podobné jádro jako Visty.

 

Nejedná se sice o zcela stejné jádro jako u nástupců XP, Microsoft zoptimalizoval zdrojový kód a přidal nějaké nové funkce, odtud označení 6.1 (u Vist je jádro označeno jako 6.0). Opakuje se tak situace s WinFS, kdy Microsoft  do světa vypustil informace a zprávy, nadělal šum a následně se ve finální verzi Vist  systém WinFS vůbec neobjevil.

windows-seven-kernel

 

Co to znamená? Jádro Windows Vista má spoustu omezení a funkcí, které programátoři nemají rádi. Obzvláště v 64-bitovém kernelu je třeba dodržovat jisté zásady, spojené s obsluhou systému ( v 64-bitových Windows se vrsta ovladače nachází na jiném místě než systémové jádro, proto je třeba při psaní kódu dodržovat jistá pravidla), což výrazně komplikuje kompilování. Tento problém měly  vyřešit právě MinWin.

Není třeba dělat si dopředu starosti. V tomto případě se nekompatibilita některých aplikací s jádrem Windows projeví maximálně "modrou obrazovkou smrti, takzvanou BSOD", ale na tu jsme si již přece za ta léta zvykli.

 

2. Málo inovací a novinek


Na síti se můžeme dopátrat mnoha názorů, podle kterých nejsou Windows 7 nic jiného než malinko upravené Visty. Něco pravdy na tom zřejmě bude, potvrdil to dokonce Steve Ballmer. "Vista je dobrým operačním systémem. Windows 7 budou úplně stejná, jen upravíme interface a výkon."

 

Microsoft se tentokrát soustředil hlavně dopilování funkčnosti "oken", možná proto se v sedmičkách neobjeví téměř žádné novinky. Gigant z Redmondu slíbil dovést k dokonalosti jen vybrané technologie (hlavní důraz je kladen na multimediálnost systému a podporu nejnovějšího hardware), což pro spotřebitele neznamená nic menšího než si za nějaký ten tisíc opět koupit - sice vylepšené, ale zase Visty.

 

3. Najdou si tě, ať jsi kdekoli

 

Poslední dobou je velmi moderní tzv. technologie geolokalizace (geotagging). V podstatě to znamená, že je možné lokalizovat pozici osob, míst či předmětů. Geolokalizace ve Windows 7 má fungovat díky informacím ziskaným z IP adres, navíc má systém také spolupracovat s lokalizací pomocí systému družic GPS. Měli by v Redmondu mít právo vědět, kde se nacházíte? Co všechno kromě pozice by se dalo díky této technologii o vašem počítači a datech na něm zjistit a odeslat?

 

windows-seven-instal

Jestliže budete chtít využívat tuto funkci ve svých Windows 7, můžete ji buď zapnout nebo zcela vypnout. Nedá se nakonfigurovat na některé programy či aplikace, nástroj funguje pouze komplexně. Microsoft to odůvodňuje tím, že systém údajně nemá mechanizmy, které by dokázaly identifikovat vybrané programy, v tom smyslu, že by technologie nedokázala rozpoznat, o jakou aplikaci se jedná. Podle Redmondu by to znemožnilo správné fungování geolokalizace ve Windows 7. Microsoft již nyní nehodlá nic měnit, a tak se tato novinka ve finální verzi sedmiček objeví ve stejné podobě, jako v již uvolněné betaverzi.

Celkově vzato se nejedná o špatný nápad, ale absence jakéhokoli nastavení vlastním potřebám znamená, že v případě zájmu o použití geolokalizace nemá uživatel nad službou žádnou kontrolu.



4. Kterou verzi vybrat?



windows-vista-versions

 

Windows 7 navazuje na politiku prodeje představenou při premiéře Vist. Zapomeňte na to, že si bez přemýšlení zakoupíte OS, jako tomu bylo v dobách XP či dříve, kdy verze XP byla dostupná nejprve ve dvou, později ve třech edicích. Visty byly a jsou nabízeny až v sedmi různých verzích, v případě Windows 7 se vydavatel rozhodl nám nic neulehčit a na výběr bude šest variant, navíc Microsoft již podruhé změnil název nejlevnější edice pro firmy. XP byla Professional, Visty Business a sedmičky mají být opět „profesionální". Pomalu se v tom začínáme ztrácet.



Klienti budou mít k dispozici tyto verze: Starter (u nových počítačů), Home Basic, Home Premium, Professional (odpovídá Vistě Business), Enterprise a Ultimate. Dostupnost tak velkého počtu variant operačních systémů jediného výrobce by mohla uživatelům při výběru pořádně zamotat hlavu při rozhodování, do které vložit peníze.

 

 

bitcoin školení listopad 24

5. Mizející programy

V systému najdeme hlavně prohlížeč Internet Explorer (osmou verzi) a multimediální přehrávač Windows Media Player (dokonce dvanáctá verze). Ze systému ale mizejí méně populární programy - jako například poštovní klient či komunikátor.

Jde o výsledek antimonopolních procesů, které Microsoft prohrál s Evropskou Unií. Nedostatek základních aplikací tak budí dojem, že systém je tak trochu ochuzený. Nic vám ovšem nebrání v tom, stáhnout si požadované aplikace (poštovní klient či IM) zdarma přímo ze stránek Microsoftu. Na druhou stranu, jejich přítomnost v systému byla jakous takous zárukou, že se zákazník nepoohlédne po jiné alternativě. Nemyslete si, ale, že by tento fakt způsobil, že by nová Windows byla snad levnější než třeba Vista, kdepak vždyť programy jsou k dispozici zdarma online, v rámci služeb Windows Live. Odkrojky se nevyhnou ani nejbohatší edici systému – Ultimate, ta bude chudší o přídavky Ultimate Extras.

6. Budete přecházet přímo z XP? Připravte se na spoustu práce.

Gigant z Redmondu se nechal slyšet, že na Windows 7 bude možné přejít bezprostředně z Windows XP (detaily aktualizací prozatím neznáme). Co ale víme, je, že uživatelé XP budou v o poznání horší situaci, než uživatelé Vist. Aktualizace bude možná jedině ve formě „čisté“ instalace.

Při instalaci Vist na počítači s XP jsme měli na výběr možnost, při níž zůstala všechna data a aplikace v pořádku na disku. To nyní nebude možné. Po dokončení migrace zabere několik dalších hodin nahrávání dat ze záloh, reinstalace aplikací... Když k tomu připočítáme čas nutný k vytvoření všech záloh, přípravě počítače a stahování instalátorů z internetu, může se klidně stát, že celý proces zabere den, možná dva. Také se už nemůžete dočkat?

7. Windows, pořád Windows

Windows 7 je prostě... další operační systém Windows v pořadí. A možná to bude hlavní důvod spousty uživatelů proti přesednutí na jiného koně ze stejné stáje. Samozřejmě bychom si všichni přáli, abychom se s příchodem nového systému zbavili všech předchozích neduhů, ale prasátka z jisté pohádky si také přála, aby jim vlk nesfoukl domeček.

Takže budeme opět dostávat měsíc co měsíc várky oprav k systému, které budou se starostí o naši bezpečnost v Redmondu vymýšlet. Hlavní je nespoléhat na fakt, že systém, programy a ovladače budou ihned po instalaci bezchybné a perfektní. Nový OS je postaven na modifikovaném jádře Vist, byť jisté změny přinášejí nová řešení co se bezpečnosti a stability systému týče. Jestliže programátoři zaspí nebo někde udělají vážnou chybu, budeme opět, stejně jako tomu bylo z počátku u premiéry Vist, odkázáni pouze na sebe (respektive na programy třetích stran). 

Všechny tyhle důvody hovoří proti chystané novince - Windows 7. Naopak důvodů, proč se rozhodnout pro nový systém, existuje také alespoň sedm. Zvažte proto všechna pro a proti, budeme vás sice průběžně o všem informovat, ale konečné rozhodnutí bude vždy jen a jen na vás.