Komentář: Vůbec nic se vlastně nezmění. IE bude ve Windows stále na svém místě

16. 6. 2009

Sdílet

Události poslední dní okolo Microsoftu a jeho webového prohlížeče nenechaly v klidu takřka žádného komentátora nebo IT blogera.

Většina příspěvků útočí na Operu a Evropskou komisi - lidé se ptají, jak si mají nainstalovat jakýkoli jiný prohlížeč, když nebudou mít IE. Ono to ale není tak žhavé, jak se může zdá.

Jen ve zkratce, k čemu před pár dny došlo. Microsoft a Evropská unie jsou opět ve sporu, tentokráte  Komise obviňuje Microsoft z toho, že od roku 1996 integrací Internet Exploreru do Windows porušuje pravidla hospodářské soutěže Evropské unie a poškozuje tak konkurenční firmy. Microsoft než aby čekal na verdikt Komise, sám udělal zásadní krok, kterým chce zabránit budoucím problémům s evropským zákonem — oznámil, že do Evropy se Windows 7 budou dodávat bez webového prohlížeče.

Dříve čtěte: Windows 7 budou v Evropě prodávány bez Internet Exploreru

I když mnozí komentátoři v (českých) médiích a diskusních fórech spílají Evropské komisi a firmě Opera Software a konstruují nejčernější scénáře o nedostupnosti webu na nových počítačích, měli by si uvědomit jednu zásadní věc: pro koncové uživatele se vůbec nic nezmění. Internet Explorer ve Windows 7 bude pořád.

Zda nějaká firma IE do Windows doinstaluje, se nás netýká
Zdálo by se, že Microsoft tímto krokem chce vyhovět všem, kterým vadí Internet Explorer, ale jde spíše o chytrý taktický tah, ne o ústupek. Windows 7 E opravdu nebudou Internet Explorer obsahovat, ale jen do doby, než takříkajíc opustí brány Microsoftu…

Ten totiž řekl, že výrobci počítačů si pak s OEM Windows mohou udělat, co chtějí. OEM verze Windows vždycky obsahují nějaký software navíc, který do něj doinstalovávají právě výrobci. Kromě nástrojů pro daný hardware počítače jde často o zkušební verze komerčních programů, ale i plné verze různého softwaru od partnerů výrobců. A Microsoft je jedním z nich — takto v současnosti „podsouvá“ lidem i své MS Office 2007 s 60denní zkušební dobou; a to i na malinkých netboocích). To vlastně neznamená nic jiného, než že Internet Explorer do Windows nenainstaluje Microsoft, ale jeho partner, výrobce počítače, který si do OEM Windows může přidat cokoli. Vzhledem k tomu, že většina nových počítačů obsahuje předinstalované Windows (Linux je raritou, až statistickou fluktuací), výrobci, coby partneři, vrátí Internet Explorer na své místo. Důležité je, že žádný z výrobců nemá na trhu monopolní postavení. Koza, nažraný vlk, jáma a lopata, však to znáte.

Výrobci PC mohou i dnes do Windows předinstalovávat Firefox, Operu, Chrome nebo cokoliv jiného. Přitom to nedělají. Hádejte proč. Loni na podzim Google oznámil, že Chrome by se na trh mohlo dostávat OEM kanálem… Jenže být velkým výrobcem počítačů a rozezlít si Microsoft, to opravdu není moc rozumný krok.

Microsoft Evropské komisi prostě vzkázal, že Internet Explorer z Windows (skoro) odstraní, čímž je „vše“ vyřešeno a teď je to na OEM výrobcích, kteří se „mohou rozhodnout“, co uživatelům nabídnou.

A to je ten důvod, proč Evropská komise, Opera a další subjekty s postupem Microsoftu nesouhlasí. Nic se jím totiž nevyřeší a Internet Explorer bude tam kde byl, stejně jako Opera a další. Stejně jako se nic nevyřešilo v případě Windows Media Playeru, který chyběl v naprosto neviditelné verzi Windows XP „N“. Že Windows XP tekly k uživatelům hlavně OEM kanálem — s Media Playerem —, je přitom jasné.

A teď druhá skupina: krabicová verze Windows.

Krabicové verze jsou u uživatelů vzácností
Co se krabicové (retail) verze týče, v porovnání s OEM si ji takřka nikdo nepořizuje. Domácí uživatelé si chtě nechtě pořizují zejména OEM verze Windows, jež jsou předinstalované na nových počítačích (laptopy, desktopy a dnes netbooky). Krabice je mnohem dražší než OEM a dá se s ní nakládat mnohem volněji než s OEM verzí, která je zatížena několika otravnými, a zásadními, restrikcemi.

Když jsem před více než rokem psal o novém protipirátském opatření Microsoftu, řeč přišla i na poměr prodejnosti OEM a retail verzí Windows (XP, Vista). Viz článek Proč Microsoft straší české piráty?

Jak v něm stojí, za dané období tvořily prodané krabicové verze Windows Vista jen 1 % ze všech prodaných licencovaných kopií Windows. A krabicové verze Widnows XP měly na celkové prodejnosti Windows podíl 2 %. To je jedna statistika (a pro úplný přehled a kontext je nutné do odkazovaného článků aspoň nahlédnout; šlo o prodej Windows v Czech Computeru). O podobném poměru hovoří ale i Evropská komise, která trh bedlivě monitoruje. Podle jejích čísel tvoří podíl krabicových verzí Windows méně než 5 % ze všech prodaných licencí Windows.

Krabicové Windows 7 nebudou obsahovat Internet Explorer, ale vzhledem k jejich mizivému podílu (či mizivému podílu retail verzí předchůdců Sedmiček) se tento fakt dotkne velmi malého počtu spotřebitelů. Nadto Microsoft slibuje, že doinstalovat Internet Explorer bude snadné.

Krok Microsoftu spočívající v odstranění Internet Exploreru z Windows 7 a přenechání odpovědnosti na obchodních partnerech tedy ve výsledku vůbec nevyhovuje tomu, o co se snaží Evropská komise, Opera Software a další strany účastnící se řízení: Internet Explorer bude tam, kde byl, stejně jako web a problémy související s programováním webových aplikací, kdy programátoři kvůli rozdílným „standardům“ čelí řadě problémů a kdy se ve výsledku nejen brzdí pokrok, ale zvyšují se i celkové náklady na vývoj. Ale motivace Evropské komise a Opera Software to už je jiný příběh. Katastrofické scénáře, že by lidé nemohli jít na web s novým počítačem, jsou ale zkrátka nesmyslné. Nezmění se vůbec nic.