Respektive tomu tak bude alespoň po určitou omezenou dobu, jak vyplývá z nejnovější zprávy od Microsoftu, týkající se změn v plánovaném Service Packu 3 (SP3) pro Windows XP. Ten se má ve finální verzi objevit v během první poloviny roku 2008 a mimo jiné v něm dojde také ke změně způsobu aktivace produktu oproti původní verzi Windows XP.
Podle oficiálních zpráv budou mít po nové instalaci Windows XP se Service Packem 3 (a tedy ne po updatu již dříve nainstalovaného systému) uživatelé k dispozici 30-denní lhůtu, během níž mají možnost produkt aktivovat pomocí 25 místného autentizačního kódu, podobně jako je tomu dnes například u systémů Windows Vista nebo u Windows Server 2003 SP2.
Stejně jako u těchto novějších operačních systémů budou mít uživatelé nově možnost nainstalovat Windows XP bez aktivačního klíče, a tuto aktivaci pak provést až později, potvrzuje oficiální dokument Microsoftu. V předchozích edicích Windows XP byl aktivační klíč vyžadován již během instalace a bez něj nebo při zadání chybného klíče nebylo možné v instalaci vůbec pokračovat. Windows XP, které byly již zaregistrované dříve, a budou jen upgradované prostřednictvím Service Packu 3, si již znovu aktivační klíč nevyžádají, potvrzuje Microsoft.
Ed Bott ze ZDNetu, který nedávno vytvořil kompletní instalační CD Windows XP SP3 z Release Candidate verze Service Packu 3 (jenž byl uvolněn ke stažení v úterý 18. prosince, jak jsme informovali) a může pomocí něj simulovat čistou instalaci kompletních Windows XP SP3, popisuje, jak proces aktivace systému probíhá. Podle jeho slov po uplynutí 30-denní lhůty systém Windows XP skryje přihlašovací obrazovku a nahradí ji zprávou, vyžadující aktivační klíč. Pokud uživatel zadání klíče odmítne, nemůže ve spuštění systému již pokračovat. V opačném případě je přesměrován na pracovní plochu, kde je jedinou možností právě zadání aktivačního klíče. |
Tato změna v Service Packu 3 pro Windows XP je již druhou zásadní novinkou společnosti Microsoft v oblasti aktivace jejích produktů v nedávné době. Již dříve v prosinci Microsoft změkčil svůj postoj k Windows Vista a Windows Server slibem, že zruší nechvalně známý „kill switch“. V praxi to tedy bude znamenat, že Microsoft zruší ve finální verzi Service Packu 1 pro Windows Vista a v Release Candidate 1 verzi Windows Serveru 2008 mód omezené funkcionality a nové edice těchto systémů budou místo vypínání některých svých funkcí nebo blokování aplikací pouze uživatele neúnavně „bombardovat“ hláškami, aby upgradoval na platnou a licencovanou kopii těchto systémů.