Většina uživatelů používajících OS Linux potřebuje alespoň jednou za čas spouštět aplikace, které jsou k dispozici pouze pro operační systém Windows. Existují různá řešení - například lze mít na disku více operačních systémů, nebo je možné provozovat Windows pod virtualizérem nebo emulátorem. Tyto varianty jsou však náročné na údržbu, zabírají místo na disku a navíc vyžadují legálně zakoupená Windows.
Spouštění Windows aplikací pomocí Wine je jednodušší. Wine umožní provozovat programy určené pro Windows tak, jako by byly nativně přeloženy pro Linux. Není třeba žádný virtualizační software, ani není nutné mít licenci k používání Windows.
Vývoj Wine byl tak náročný, že první stabilní verze - Wine 1.0 - byla vypuštěna až nyní, po patnácti letech práce. Vývojáři Wine byli postaveni před nelehký úkol - kompletně od základů implementovat Windows API, neboli naučit Linux poskytovat všechny služby operačního systému Windows. Pokud program potřebuje zavolat službu Windows, Wine ji vykoná tak, že aplikace obdrží stejné výsledky, jako na platformě Win32. |
Zní to příliš krásně na to, aby to byla pravda? Samozřejmě, nic není dokonalé. Pod Wine zatím není možné provozovat úplně všechny existující Windows aplikace, některé z nich pravděpodobně nepůjde spouštět nikdy. K dispozici je však rozsáhlá databáze podporovaného software, kde je možné ověřit, zda je konkrétní aplikace Wine kompatibilní.
Například Adobe Photoshop CS2 je zařazen mezi „platinum“ programy, což znamená, že se pod Wine nainstaluje a poběží naprosto bezchybně. Obecně lze říct, že pokud je program oblíbený, uživatelé najdou více problémů s jeho spouštěním, a vývojáři tak mají více materiálů k jejich odstranění.
Zdrojové kódy Wine 1.0 jsou již k dispozici ke stažení, binární balíčky pro většinu velkých distribucí Linuxu budou v nejbližší době následovat. Více informací lze najít na stránkách http://winehq.org
Zdroj: PC World.com