Z byznysmena diplomatem: Americký velvyslanec mluvil o Česku, podnikání a internetu věcí

25. 5. 2019

Sdílet

 Autor: © Supplied Art, Rockwell
Není to často, aby se člověk dostal to rezidence amerického velvyslance a mohl si vyslechnout jeho názor na to, jak může Česká republika konkurovat světu v oblasti průmyslu.

Přesně taková příležitost však nastala 14. května, kdy Rockwell Automation ve spolupráci s Microsoftem a PTC uspořádali událost, jejíž tematikou byla digitální transformace v průmyslovém prostředí a na které pohovořil americký velvyslanec Stephen King. Jde o člověka nadmíru povolaného: není totiž kariérním diplomatem, naopak původně byl sám byznysmen a majitel firmy, což osobně během svého projevu zdůraznil.

V unikátních prostorách rezidence amerického velvyslance (vila Otto Petschka, která je rezidencí amerických velvyslanců USA už od roku 1945) promluvili kromě Kinga také zástupci PTC, Microsoftu, těžební společnosti Metso, strojírenské firmy Doosan Bobcat a samozřejmě Rockwell Automation.

Řešila se hlavně automatizace, robotizace, digitalizace, Průmysl 4.0 a také průmyslový internet věcí: Nesměl tak chybět širší kontext týkající se bezpečnosti a dalších klíčových součástí každé služby nebo produktu.

Ač příklady digitalizace pocházely z celého světa, zaměření události bylo na české podniky: Nejen na klady a příležitosti, které moderní automatizace přináší, ale také výzvy, které je potřeba před implementací nových řešení překonat.

Zajímavou ukázku využití nejmodernějších technologií v průmyslu představil Robert Opletal z PTC, primárně šlo o smíšenou, rozšířenou a virtuální realitu. Mezi nejperspektivnější oblasti pro další růst AR patří třeba služby, podpora prodeje, design nebo školení zaměstnanců a v řadě firem už se aktivně využívá – Boeing, SRI, GE Energy, DHL, BAE Systems a další jsou prvními vlaštovkami, ke kterým se budou postupně přidávat další. Je tak jasně řečeno, že AR tu není jen pro zábavu – doslova – ale i pro praktické podnikové využití.

bitcoin_skoleni

Dostalo se však i na širší otázky, například na nedostatek studentů technických oborů, který panuje už nyní a vzhledem k raketovému růstu poptávky po odbornících bude v budoucnu problém ještě narůstat.

Konkrétní poznatky z prezentací vám přineseme jako součást dalších článků.