Jen za poslední rok zaplatily některé společnosti přes milion dolarů jako úplatek za mlčení. Kyberútočníci si navykli ukrást citlivá data a hrozit, že je zveřejní online v případě nezaplacení, říká Charles Carmakal, viceprezident skupiny Mandiant, spadající pod protimalwarovou bezpečnostní firmu FireEye.
„Jsme svědky situace, kdy si zloděj úmyslně vybere konkrétní společnost, ukradne její data, zkontroluje je a zná jejich hodnotu,“ pokračuje Carmakal. „Viděli jsme sedmimístné platby od firem, které se bojí uveřejnění svých citlivých údajů.“
Skupina Mandiant ve čtvrteční zprávě zběžně popsala praktiky útočníků, s tím, že manažeři firem jsou někdy hackery dokonce zesměšňováni.
Vydírací útoky jsou ještě sofistikovanější než tzv. ransomware, jako je např. Ctryptolocker: Malware, který zašifruje soubory v počítači a pro jejich zpřístupnění musí majitel zaplatit danou cenu v bitcoinech.
Ač ransomware útoky mohou být zdrcující ve své přímočarosti, obvykle je nutno zaplatit „pouze“ několik stovek dolarů. I tak se ovšem několikrát povedlo hackerům získat vyšší částky.
Součásné vyděračské útoky jsou však mnohem propracovanější a mohou být velice nebezpečné, obzvláště pro velké firmy. Carmakal soudí, že pokud by hackeři zveřejnili některé z ukradených dat, mohli by společnost zcela vyřadit ze hry.
„Realita je, že hodně lidí zaplatí,“ říká.
Pro skupinu jako Mandiant, která zkoumala velké úniky dat u společností jako Target, Home Depot nebo Anthem, může být dost těžké firmám poradit, co v dané situaci udělat, pokračuje Carmakal.
Útočníci často nedávají dostatek času, aby se ověřilo, jestli hackeři blafují, nebo ne. A jsou tací, kteří ve skutečnosti daná data nemají a jen takto shání peníze.
„Co potřebujeme je důkaz, že někdo skutečně má přístup k těm datům,“ říká Carmakal. „Přesvědčíme je, aby nám poslali vzorek, nebo provedeme co nejrychlejší možné vyšetřování.“
Pokud skupina odhalí, že někdo skutečně slídil okolo a s největší pravděpodobností data má, přichází velice těžké a složité rozhodnutí: Protože i když firma zaplatí, nikdo negarantuje, že útočníci přesto data nevypustí do světa.
„Rozhodně existuje riziko v nezaplacení, ovšem stejně tak riziko v zaplacení,“ dodává Carmakal. „Cíl každého je, že firma zaplatí a útočníci smažou ukradená data; ale to, že tak skutečně učinili, vám nikdo nepotvrdí.“