Zákazníci HP budou testovat servery s procesory ARM

15. 2. 2012

Sdílet

Společnost Hewlett-Packard ve 2. čtvrtletí nabídne vybraným zákazníkům možnost testovat v jejích laboratořích servery s procesory ARM.

HP otevře laboratoř, ve které si někteří její zákazníci budou moci vyzkoušet první servery s nízkou spotřebou využívající procesory s technologií ARM. Tyto nové servery jsou součástí nové vývojové platformy nazvané Redstone Server Development Platform. Platformu Redstone představil HP v listopadu loňského roku, kdy oznámil, že vyvíjí servery využívající technologii ARM. Součástí oznámení byla informace, že zákazníci si budou moci servery vyzkoušet v průběhu prvního pololetí tohoto roku.

 

„Vývoj těchto platforem probíhá podle plánu,“ oznámil Mark Potter, první viceprezident a generální manažer divize Industry Standard Servers na konferenci Global Partner, kterou HP pořádá v americkém Las Vegas. HP se ale prozatím nevyjádřil, kdy bude možné tyto servery koupit.

 

Tyto servery by měly být určeny pro hostingové firmy, které požadují servery s nízkou spotřebou schopné zpracovat velké objemy online transakcí. Procesory ARM se zatím využívají zejména ve smartphonech a tabletech, postupně ale vznikají projekty serverů osazených větším množstvím procesorů s nízkou spotřebou, protože jedna z cest k úsporám vede přes úsporu elektrické energie. Například Nvidia staví experimentální superpočítač využívající procesory ARM s jejich grafickými procesory. Podle analytiků se servery s procesory ARM rozšíří do datových center v průběhu příštího roku.

 

První server společnosti HP s technologií ARM obsahuje 288 čipů společnosti Calxeda umístěných v rackové skříni formátu 4U se společným napájením, chlazením a správou. Čip od Caldexy s označením EnergyCore využívá procesory Cortex-A9 pracující na frekvenci 1,1 – 1.4 Ghz. Čip obsahuje 4 MB cache, 80gigabitový přepínač a nástroj pro optimalizaci spotřeby. Spotřebuje pouze 1,5 Wattu.

 

Architektura Redstone začíná s procesory ARM, HP chce ale využít i čipy jiných výrobců, například procesory Atom od Intelu, které již využívají pro servery konkurenční společnosti. Dalším výrobcem nízkoenergetických čipů je Tilera.

bitcoin školení listopad 24

 

Platforma Redstone je součástí projektu Moonshot, v jehož rámci se snaží HP vyvíjet servery s nízkou spotřebou určené weby se specifickou zátěží. Podle Potterových slov mohou nové servery z programu Redstone snížit náklady na energie i prostor až o 90 %, a to zejména u webových a cloudových řešení. Webové transakce by měly zpracovat malé množství dat velkou rychlostí, a k tomu nejsou rychlé procesory architektury x86 potřeba. Procesory s nízkou spotřebou mají menší režii a poskytují dostatečný výkon k plnění požadavků uživatelů webu.