Výchozí instalaci implementací C# do open-sourcových systémů označuje za nebezpečný risk pro celou komunitu. Stallmanovi se ve světě softwaru nelíbí spousta věcí, v poslední době právě třeba stále rostoucí obliba implementací C# ve světě open source - a příslovečnou poslední kapkou bylo oznámení, že operační systém Debian bude v příští verzi obsahovat aplikaci Tomboy.
Tomboy je malý program používaný v desktopovém grafickém prostředí GNOME a určený pro správu poznámek. Napsán byl v C# pomocí balíku Mono. Jazyk C# (C-Sharp) je přitom vyvíjen společností Microsoft. Balík Mono je zase projekt, který vede společnost Novell a jehož cílem je vytvoření příslušné sady nástrojů kompatibilních s prostředím .NET.
Že nadcházející verze Debian Squeeze bude Tomboy obsahovat v základní instalaci, se ale nelíbí spoustě dalších lidí - nejenže stejně jako zakladatel GNU varují před možnými dopady ze strany Microsoftu, ale jeho zařazení do projektu považují za nelogické. Jednoduchý správce poznámek pro GNOME již totiž existuje (Gnote) a navíc je napsaný v jazyce C++.
"Rozhodnutí zařadit Mono do výchozí instalace Debianu kvůli aplikaci Tomboy, jež je napsaná v C#, vede komunitu riskantním směrem. Závislost na C# je nebezpečná, takže jeho použití se musíme bránit," píše Stallman v prohlášení na webu Free Software Foundation.
Stallman problém nespatřuje jen v projektu Mono. "Každá svobodná implementace C# by k tomuto problému vedla." Za velké nebezpečí považuje to, že Microsoft v budoucnosti všechny takové implementace C# může napadnout svými patentovými právy. "Tohle je vážné nebezpečí a jenom hlupáci by ho ignorovali (...) Nyní musíme zavést taková opatření, která nás před tímto budoucím nebezpečím ochrání," tvrdě propaguje Stallman.
"Neříkám, že implementování C# je špatná věc. Svobodné implementace jazyka C# dovolují uživatelům spouštět programy napsané v C# na svobodných platformách, což je dobře. Vlastně i projekt GNU má svou implementaci C#, zvanou Portable.NET. V zásadě chceme poskytnout svobodné implementace pro všechny jazyky, které programátoři použili."
"Měli bychom vše systematicky zařídit tak, abychom na svobodných implementacích C# byli závislí co nejméně. Jinými slovy bychom měli lidi odrazovat od toho, aby programy psali v C#. Proto bychom neměli implementace C# zahrnovat do výchozích instalací distribucí GNU/Linuxu, ale měli bychom distribuovat a doporučovat aplikace napsané v jazycích jiných než C#," uzavírá.