Podle dopisu NSA určenému senátoru Grassleymu zneužívali zaměstnanci prostředků agentury, když na vlastní pěst špehovali své „nevěrné“ partnery. Zprávu od inspektora Ellarda si senátor nenechal pro sebe a uvolnil ho k veřejnému otištění. Podle dopisu došlo k celkem 12 „závažným případům“ zneužití prostředků určených ke špehování na americkém území.
O tomto nekalém jednání zaměstnanců NSA se již hovoří delší dobu, například deník Wall Street Journal v srpnu psal o „rozsáhlých prostředcích používaných ke špehování blízkých osob“, ale tehdy ředitel NSA generál Keith Alexander prohlásil, že „údajné důkazy o tisících případů porušení soukromí“ jsou nepravdivé a zavádějící.
„Podle nezávislého inspektora NSA došlo během posledních 10 let ke 12 závažným případům zneužití prostředků agentury pro soukromé účely jejích zaměstnanců – v podstatě jeden ročně,“ vysvětloval Alexander před senátním výborem. „Několik z těchto případů bylo předáno Ministerstvu spravedlnosti k případnému soudnímu stíhání, v jiných případech byli zaměstnanci náležitě potrestáni kázeňsky. Všechno jsme řešili, jakmile jsme se o tom dozvěděli,“ dodal ředitel.
Mezi případy citovanými v dopise senátorovi je i jeden zaměstnanec, který v letech 1998 až 2003 odposlouchával devět telefonních čísel devíti žen, které nejsou občanky USA bez „opodstatněného důvodu zahraničního šetření“. Poslouchal zejména hovory směřující do zahraničí. Ve dvou případech špehoval i americké občanky.
Další zaměstnanec v roce 2004 zkusil „ze zvědavosti“ prověřit domácí telefonní linku své přítelkyně, která není americkou občankou. I když mu systém ve sběru těchto údajů bránil, podařilo se mu získat metadata o telefonních hovorech své přítelkyně.
NSA nyní například musí vysvětlovat, proč prováděla hromadný odposlech zákazníků telefonní sítě Verizon nebo proč měla přístup v reálném čase k serverům několika poskytovatelů, což ovšem příslušné společnosti popírají. Všechny tyto případy vynesl na světlo bývalý zaměstnanec Edward Snowden, který se v současnosti skrývá v Rusku.