Zdá se, že „čipové války“ mezi Intelem a ARM postupně ustanou – alespoň dočasně.

7. 10. 2016

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Intel dlouhé roky neotřesitelně stál za svojí vlastní x86 architekturou, ostatně pojmenovanou právě po jeho procesoru, Intelu 80386. Nyní však společnost zjevně mění své letité postoje a do své FPGA Stratix 10 vloží 64bitový ARM procesor, oznámený v úterý.

Programovatelné hradlové pole, založené na technologii firmy Altera, může být naprogramováno k vykonávání širokého spektra síťových nebo serverových úkonů.

V širším kontextu svědčí využití čipu o tom, že Intel hodlá částečně ustoupit od x86 architektury a otevírá se jiným možnostem – zřejmě i v souvislosti s odklonem od své závislosti na prodejích osobních počítačů.

V budoucnu existuje možnost, že ARM a x86 architektury by se mohly dostat do některých čipů Intelu společně. Firma plánuje integrovat Altera FPGA do serverových čipů Xeon; x86 a ARM CPU se tak mohou objevit na jednom čipu. Již nyní se Xeon a Altera FPGA objevují v multičipových deskách plošných spojů Intelu.

Krome Altera FPGA se ARM čipy využívají u Cortexu-A53 ve Stratixu 10, což značí, že se Intel spolupráce s ARM nebojí.

Obě firmy delší dobu vedly řadu sporů o tom, která architektura je lepší, často ve formě bezvýznamných, drobných hádek o výkonu jednotlivých produktů. Intel chce x86 dostat do co nejvíce přístrojů, zdá se však, že využít designy CPU ARM nemá problém.

K přátelštějším vztahům mezi oběma firmami vedla série událostí. Po zpomalení prodejů na trhu s PC se Intel v březnu rozhodl soustředit se na jiné oblasti – roboty, drony, automobily, internet věcí. Většina osobních počítačů využívá architekturu x86, ARM však dominuje na internetu věcí a dalším rychle rostoucím oblastem, na které se Intel nyní zaměřuje.

ARM také pomáhá Intelu s lukrativními servery. Zařízení internetu věcí a mobilní přístroje založené na technologii ARM dodávají informace serverům, které vykonávají analýzu dat, rozpoznávání obrazu a další úkony. I u serverů dominuje x86 a růst ARM zařízení nepřímo podpoří prodeje výdělečných Xeon čipů.

Díky srpnové licenční dohodě může Intel sám ARM čipy vyrábět. Vytvoří procesory pro mobily LG na svém 10nm výrobním procesu a existuje možnost výroby čipů i pro iPhone. Továrny Intelu jsou zvyklé na výrobu vlastních firemních x86, ale proběhnuvší restrukturalizace Intelu po úpadku prodejů počítačů jej nutí ke změnám.

bitcoin školení listopad 24

Některé ARM čipy již Intel využil i dříve, i když jen sporadicky. Dříve vlastnil síťové vybavení a mobilní čipy založené na ARM, tuto svou sekci však prodal Marvellu v roce 2006. Čip Sofia, často se vyskytující v zařízeních internetu věcí, má v sobě x86 CPU Atom X3 a také GPU Mali právě od ARM. Procesory od ARM využívala firma také u XMM modemů, ale ty nyní přechází na x86.

FPGA patří do zájmů Intelu, neboť jsou vysokorychlostní alternativou pro CPU. Čtyřjádrový 64bitový Cortex-A53 ve Stratixu je rychlejší než předchozí čipy, jak firma tvrdí.