Žhavé trendy ze světa PC pro rok 2024

26. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Computerworld.cz s využitím Dall-E
Vždy, když si myslíte, že počítačovému průmyslu došly nápady, přijde s něčím novým. Veletrh CES 2024 nabídl solidní pohled na to, kudy se ubírá.

Vlak s umělou inteligencí jede samozřejmě plnou parou vpřed, ale slibné vyhlídky mají i hráči videoher a k tomu se na akci prezentovalo několik nových přístupů k přenosným počítačům. Pro uživatele PC je zkrátka skvělá doba a nové trendy to dokazují.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Počítače s AI (a nabubřelý marketing) přicházejí

Intel na CESu ohlásil „éru počítačů s umělou inteligencí“ a výrobci se této výzvy s chutí ujímají. Přesto budou muset být spotřebitelé obezřetní, co je vlastně nové a užitečné. Na straně Intelu je klíčovou komponentou 14. generace Core Ultra jednotka pro neuronové zpracování (neboli NPU), která zvládá úlohy AI při nižší spotřebě energie než dedikovaný grafický procesor.

Některé AI funkce Windows budou NPU vyžadovat – včetně balíčku Windows Studio Effects, který přidává do videa z webové kamery rozmazání pozadí a sledování hlavy – a vlastní využití pro něj nacházejí i někteří výrobci.

Například společnost HP ukázala, jak její herní notebook Omen Transcend 14 dokáže úlohy streamování videa přenést na NPU a uvolnit GPU pro samotné hraní.

Uvědomte si, že pro úlohy AI jsou stále lepší špičkové grafické procesory a že populární cloudové AI aplikace, jako je ChatGPT – a například postranní panel Copilot od Microsoftu ve Windows – vůbec nevyužívají zpracování v zařízení.

Dokonce i některé funkce, o kterých prodejci mluví jako o funkcích založených na umělé inteligenci, jako je například potlačení zvukového šumu od Aceru, jsou jen novým ztvárněním toho, co už máme.

Ještě lepší frajerské monitory

Jestliže rok 2023 byl rokem dostupnějších OLED monitorů, rok 2024 je rokem zvyšování jejich výkonu. Společnost LG například představila 27palcový monitor OLED s rozlišením 1440p a obnovovací frekvencí 480 Hz, stejně jako Asus (který používá stejný panel LG).

V obou případech se jedná o dosud nejrychlejší monitory OLED, které nemají daleko k tomu, co jsme viděli u LCD. Samsung mezitím zvyšuje obnovovací frekvenci u svých panelů QD-OLED, jak je vidět na modelech Odyssey G8 (4K, 240 Hz) a Odyssey G6 (1440p, 360 Hz).

AI v roce 2024: Podniky už nemají nač čekat, velká transformace začíná Přečtěte si také:

AI v roce 2024: Podniky už nemají nač čekat, velká transformace začíná

A pokud toužíte po extrémních ultraširokoúhlých monitorech, Acer se přidává do boje se svým zakřiveným monitorem Z57 Mini-LED, který na 57palcovém displeji v podstatě nabízí dva 4K monitory vedle sebe.

Poskytne tolik potřebnou konkurenci pro monitory jako Odyssey Neo G95C od Samsungu, který měl premiéru na loňském CESu. Ti, kdo budou v roce 2024 hledat špičkové herní monitory, budou mít z čeho vybírat.

Válka proti kabeláži

Zatímco výrobci hardwaru pro PC začali připravovat půdu pro bezkabelové stolní počítače už v loňském roce, rok 2024 bude tím, kdy válka proti kabelům nabere na síle.

Asus na CESu předvedl nový koncept nazvaný BTF, což oficiálně znamená „Back to the Future“ (návrat do budoucnosti), ale technicky se jedná o umístění kabelů a napájecích přípojek na zadní straně základní desky. Základní desky BTF budou mít také přídavný 600W konektor PCIe, který umožní připojení kompatibilních grafických karet bez jakýchkoli kabelů.

Společnosti Cooler Master, Corsair, Inwin, Lian Li, Phanteks, Silverstone a Thermaltake se zavázaly vyrábět kompatibilní skříně v rámci takzvané „BTF Alliance“.

Jak pevní jste v kramflecích v IT bezpečnosti? Zkuste náš kvíz. 

Kvíz: Orientujete se dostatečně v oblasti bezpečnosti? (1)

MSI také našla partnera pro svou vlastní základní desku Project Zero, která postrádá speciální připojení PCIe od Asusu, ale jinak využívá podobné techniky reverzní montáže, aby datové kabely a napájecí přípojky nebyly vidět.

Společnost Maingear zase plánuje bezkabelové provedení svých desek Zero Drop a NV9 Zero Concept, které mají být uvedeny na trh v tomto čtvrtletí.

Ujeté nápady výrobců notebooků

I ty nejlepší notebooky jsou v dnešní době docela nudné, takže je příjemné vidět, že výrobci počítačů mají chuť experimentovat a snaží se vyniknout.

Ukázka A: ThinkBook Plus od Lenova, jehož 14palcový dotykový displej se po odpojení spustí do systému Android. Základna notebooku přitom může pokračovat v práci s Windows, i když je připojena k externímu monitoru. Mnoho počítačů o sobě tvrdí, že jsou to počítače 2v1, ale tento je ve skutečnosti dvěma počítači v jednom zařízení.

Lenovo také ukázalo koncept „Magic Bay“ pro své notebooky ThinkBook 13X a ThinkBook 16P, který umožňuje uživatelům připnout řadu příslušenství na magnetický port v horní části obrazovky. (Připnutí malého sekundárního monitoru se zdá být obzvláště lákavé.)

bitcoin_skoleni

K tomu si trošku povyrazit využila CES taky společnost Asus, která oznámila přenosný monitor se skládací obrazovkou spolu s notebookem OLED se dvěma obrazovkami. 

Je podobný loňskému modelu Lenovo Yoga 9i, ale má plnohodnotnou klávesnici a trackpad a je levnější. Dřív nebo později se jeden z těchto nápadů prosadí.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.