Hlavní navigace

Životnost li-ion baterií může být až 20 let, říkají vědci

8. 2. 2010

Sdílet

Japonská výzkumná a vývojářská společnost Eamex tvrdí, že přišla na způsob, jak výrazně prodloužit životnost běžných lithium-iontových baterií.

Výzkumným pracovníkům v Eamexu se povedlo přijít na nový způsob stabilizace elektrod, díky čemuž se výrazně sníží opotřebení jejich cínového obalu. Ve výsledku se pak prodlouží i životnost samotné baterie. Nová technologie prý umožní vyrábět baterie, které vydrží až 10 tisíc nabíjecích cyklů po dobu 20 let. Současné lithium-iontové baterie jsou přitom schopné vydržet jen asi desetinu této hodnoty.

Lithium-iontové baterie jsou velmi populární v různých oblastech spotřební elektroniky. Jsou totiž schopné udržet si své napětí, i když nejsou delší dobu používány. Velkou výhodou je i velká hustota energie v poměru k objemu napájecího zařízení. Skvěle se tak hodí i pro přenosné přístroje.

V současné době svou technologii Eamex uzpůsobuje především pro použití ve vysoce namáhaných bateriích, jako jsou například ty pro elektrická vozidla. Technologie by si však později měla svou cestu najít i do menších zařízení - mobilních telefonů, notebooků či hudebních přehrávačů.

Kromě výrazně vyšší životnosti se očekává, že objev japonských vědců přinese i snížení celkových nákladů na výrobu lithium-iontových baterií a zároveň by měl díky menšímu odpadu ulehčit životnímu prostředí. S obojím lze však počítat až v delším časovém horizontu.

Vědci v poslední době v oblasti baterií zaznamenávají poměrně časté úspěchy. Naposledy jsme vás například informovali o vytvoření velmi lehké a ohebné baterie z papíru. Více se dočtete v článku Vědci vyrobili pomocí nanotechnologie baterii z papíru.