Zjistíte atak hackerů ještě předtím, než nastane, tvrdí Cisco

25. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Cisco
Model Spike Rank (SPRank), který na trh uvedlo Cisco, detekuje útok na základě abmormálií, které se objeví v síťovém provozu v okamžiku útoku principiálně podobné zvukové vlně. Spike Rank se tak podle dodavatele stává jakýmsi kybernetickým sonarem, který naslouchá provozu a detekuje problém.

Novinka, která vychází z technologie společnosti OpenDNS, kterou Cisco nedávno koupilo, dokáže detekovat pokročilé typy útoků využitím analýzy datového provozu v síti, které funguje na principu „zvukových vln“.

Model Spike Rank prý dokáže rozpoznat změnu v datovém toku, která je velmi podobná tomu, jak se projevují například zvukové vlny. Díky tomu může okamžitě „zaslechnout“ kybernetický útok a vyslat příslušné pokyny bezpečnostním mechanismům v síti, a to dokonce dávno předtím, než samotný útok vypukne.

Pomocí modelu prediktivní analýzy IP prostoru (Predictive IP Space Monitoring) lze navíc sledovat osm nejčastějších postupů používaných kyberpiráty pro přípravu útoku, detekovat potenciálně nebezpečné domény a zablokovat je.

Datoví vědci OpenDNS si všimli, že každý kybernetický útok změní vzor datového provozu. Zjistili navíc, že tato změna je velmi podobná projevům zvukových vln.

Proto se rozhodli ke konstrukci modelu SPRank využít v podstatě podobné technologie, které v současnosti používají hudební služby Pandora, Shazam a další k tomu, aby byly schopné identifikovat skladbu přehrávanou přes IP síť.

Model SPRank tak umožnil vytvořit jakýsi sonar „naslouchající“ těmto vlnám v datovém provozu. Pracuje totiž s podobným matematickým modelem, který se používá k popisu zvuků. Kybernetický útok pak může být jakýmsi krátkým pípnutím.  Díky němu je možné s vysokou mírou identifikovat potenciální kybernetický útok.

Podle zkušeností datových vědců identifikuje SPRank stovky napadených domén každou hodinu, přitom více než třetinu z nich nezachytí žádný antivirový či jiný bezpečnostní program. Dnešní kybernetické útoky totiž často existují jen velmi krátkou dobu, a proto je obtížné je zachytit. Ale sonaru ani jediné „pípnutí“ neunikne.

Model prediktivní analýzy IP prostoru (Predictive IP Space Monitoring) vychází ze znalosti chování kyberzločinců. Ti si totiž musí před každým kybernetickým útokem připravit příslušnou infrastrukturu, ze které bude útok vedený.

bitcoin školení listopad 24

V rámci analýzy IP prostoru sledují technologie OpenDNS osm hlavních postupů používaných útočníky (například způsob, jakým jsou hostovány servery, na kterých je nasazen škodlivý kód). Pokud tedy SPRank identifikuje potenciálně škodlivou doménu, s pomocí analýzy IP prostoru lze skutečně potvrdit, že tato doména bude v krátké době zdrojem kybernetického útoku.

Tento způsob analýzy navíc neošálí ani tradiční „kouřová clona“, kterou kyberpiráti kolem svých útoků budují, aby předešli odhalení. Analýza IP prostoru se zaměřuje totiž skutečně jen na konkrétní neměnné charakteristiky. V současnosti dokáže tento model identifikovat každou hodinu přes 300 domén, které by se mohly stát zdrojem kybernetického útoku, a zablokovat je dříve, než k tomu dojde.