Umělá inteligence mění svět programování, který se vyvíjí již několik let. Mohl bych mluvit o tom, jak vznikající praxe používání programátorů řízených umělou inteligencí zvyšuje rychlost a snižuje náklady, ale jsou tu i některé nevýhody, které mnozí nevidí.
Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?
Otázka opět nezní „Můžeme?“. Je to otázka „Měli bychom?“. Projděme si několik základních obav.
Co AI neumí
Programátoři řízeni umělou inteligencí se učí z existujících úložišť kódu. Často potřebují více kontextuální porozumění generovanému kódu. Vytvářejí kód, který funguje, ale může potřebovat pomoc při jeho pochopení nebo údržbě. To brání vývojářům v kontrole nad jejich softwarem a často způsobuje chyby při opravách nebo změnách aplikací.
Vygenerovaný kód navíc musí splňovat stylové konvence nebo osvědčené postupy a obsahovat vhodné ošetření chyb. To může ztížit ladění, údržbu a spolupráci.
Nezapomeňte, že generování kódu řízené umělou inteligencí se zaměřuje na učení se z existujících vzorů kódu s cílem generovat čistý nový kód. Generátoři kódu s umělou inteligencí mají k vývoji přístup „opice vidí, opice dělá“, zatímco přístupy ke kódování se učí z obrovského množství kódu používaného jako trénovací data.
Tento přístup je užitečný pro opakující se nebo standardní úlohy, což je většina činností vývojářů, ale podniky mohou vyžadovat více kreativity a inovace pro složité nebo jedinečné problémy. Používání generativního kódu umělé inteligence může omezit potenciál pro novátorská řešení a bránit vývoji skutečně inovativních aplikací.
Nejsem si jistý, jestli jste se tam podívali, ale inovace chybí. Zdá se, že vytváříme stále stejné věci.
Největší obavy mám z toho, že kód by mohl být efektivnější a optimalizovaný pro platformu, na které je aplikace nasazena. Chce to rozumné inženýrské postupy, abychom pochopili, jak optimalizovat procesory, paměť a správu úložišť.
Myslím, že mnoho lidí vygeneruje a nasadí aplikaci, aniž by pochopili, jak by mohla optimálněji využívat zdroje. Nakonec nám vznikají aplikace, jejichž provoz je dražší a mají mnohem větší uhlíkovou stopu.
Škoda je, že ve většině případů mnohým stačí, že aplikace funguje. Aplikace fungují roky, plýtvají velkým množstvím peněz a nevrací podniku optimální hodnotu. „No jo,“ říkají si lidé, „vždyť to přece funguje, ne?“.
Dalším děsivým aspektem vývoje založeného na umělé inteligenci je, že mnoho bezpečnostních chyb zůstává v aplikaci a zůstávají nepovšimnuty až do pitvy po narušení. K jejich odhalení a opravě opět potřebujeme lidské inženýrství, i když některé užitečné skenovací nástroje řízené umělou inteligencí mohou být praktické.
Sečteno a podtrženo
Odstraněním člověka z procesu vývoje, o což se snaží mnoho organizací, obětujeme porozumění potřebné k vytváření praktických aplikací. Vhodnou odpovědí je najít rovnováhu mezi hodnotou umělé inteligence z hlediska rychlosti a nákladů a skutečností, že je stále třeba zapojit mnoho lidských dovedností. Obávám se, že to nepochopíme, dokud nebude příliš pozdě.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.