2TB SD karty již v příštím roce?

Rychlejší přenos dat a větší celkovou kapacitu má přinést další generace paměťových karet, založených na nové specifikaci. Nové SD karty by měly být schopny pojmout až 2 TB dat.


Paměťové karty SD (Secure Digital) založené na nové SDXC (eXtended Capacity) specifikaci by se na pultech obchodů mohly objevit již v průběhu příštího roku. „Nejprve s kapacitou 64 GB a později až ve 2TB verzi“ říká Kevin Schader, ředitel komunikace u SDA.

Samotná specifikace SDXC byla poprvé představena v lednu tohoto roku, ovšem SDA tehdy ještě nebyla schopna stanovit alespoň přibližné časový rámec pro uvolnění těchto produktů. V dubnu pak byla specifikace uvolněna pro partnerské společnosti asociace SD Card.

Několik společností, včetně japonského výrobce Panasonic, již informovalo o svých plánech na vývoj paměťové karty založené na nové specifikaci. Celkově má sdružení SDA asi 1100 členů, mimo jiné Toshibu a SanDisk, jež se podílejí jak na návrhu, tak i výrobě a prodeji produktů založených na technologii SD. Například i Apple však začátkem tohoto týdne uvedl, že u nových laptopů MacBook Pro počítá se zabudováním slotu pro SD karty nové specifikace.

Paměťové karty různých velikostí a kapacit, založené na specifikaci SDHC, včetně formátů miniSD a microSD, se běžně používají jako externí úložiště dat v mobilních telefonech a přístrojích obecně. Nová specifikace SDXC upravuje skladovací kapacity a odstraňuje překážky pro rychlejší přenos dat, jimiž jsou sužovány starší standardy. „Rychlost čtení/zápisu dat by v budoucnu mohla dosáhnout hodnoty až 300 MB za sekundu“, tvrdí Kevin Schader.

„První sloty a média založená na nové specifikaci by měly dosáhnout rychlosti přenosu dat asi 52 MB za sekundu“ uvádí Schader a dodává, že spotřebitelé se postupně dočkají výraznějšího nárůstu. Zatím prý ale nedokáže odhadnout, kdy by se skladovací kapacita nových karet mohla dostat až na hodnotu slibovaných 2 TB. „Sloty vytvářené podle nové specifikace by měly být zpětně kompatibilní se staršími standardy“ uklidňuje zákazníky Schader. Naopak to však pochopitelně možné nebude.Komentáře