30 GB na HD DVD pro notebooky

První zapisovací HD DVD slim mechaniku SD-L912A určenou pro notebooky představila společnost Toshiba. Na současná jednovrstvá a dvouvrstvá média uloží až 15 nebo 30 GB dat, třívrstvá média plánovaná na konec roku nabídnou až 51 GB.První zapisovací HD DVD slim mechaniku SD-L912A určenou pro notebooky představila společnost Toshiba. Na současná jednovrstvá a dvouvrstvá média uloží až 15 nebo 30 GB dat, třívrstvá média plánovaná na konec roku nabídnou až 51 GB. Na českém trhu distribuuje mechaniky společnost Servodata.
Novinka váží 170 gramů a uživateli podle materiálů výrobce nabízí přístupovou dobu (random access time) 150/160 ms pro CD/DVD-ROM, 330/400ms pak pro HD DVD-ROM/DVD RAM. Přenosová rychlost pro HD DVD-ROM činí 4,46 MB/s.
Toshiba již dříve uvedla HD DVD mechaniku pro stolní PC SD-H802A. V současnosti nabízejí počítače vybavené HD DVD mechanikami například společnosti HP, Fujitsu-Siemens, Acer nebo Toshiba.
Podle Jiřího Jirkala, generálního ředitele společnosti Servodata, lze očekávat, že bude technologie HD DVD po ještě cca tři roky především záležitostí pro užší okruh uživatelů zvyklých používat ty nejmodernější technologie. Poté by se podle jeho názoru měla stát masovou záležitostí.
Ve hře o trh vysokokapacitních DVD je samozřejmě ještě technologie Blu-ray, která nabízí kapacitu 25 GB dat na jednu vrstvu. Výhodou je vyšší kapacita, nevýhodou vyšší cena a podle některých zdrojů i větší náchylnost disků k poškození médií.
(pen)


Komentáře