3D tisk začíná měnit výrobní průmysl

HP představilo svůj pohled dvě zásadní technologická odvětví, která mají potenciál změnit v dohledně době celý výrobní průmysl – 3D tisk a virtuální realitu.

3D tisk začíná měnit výrobní průmysl


 Ústředním tématem je 3D tisk a jeho úloha, kterou má sehrát ve čtvrté průmyslové revoluci a transformaci globální výroby v objemu 12 bilionů amerických dolarů. Na něj se úzce váže další téma, virtuální realita v celém svém spektru od 3D tvorby a pokročilých způsobů spolupráce po vývoj personalizovaných výrobků a virtuální a rozšířenou realitu.

„Digitální transformace výrobního průmyslu již nyní proměňuje práci designérů, vývojářů, výrobců a dodavatelů po celém světě a vytváří obrovskou příležitost pro nástup 3D tisku. Možnosti jeho využití jsou v podstatě nekonečné,” řekl Ramon Pastor, generální ředitel Multi Jet Fusion z HP Inc.

HP představilo řadu případových studií demonstrujících, kde už jeho 3D tiskárny HP Multi Jet Fusion pomáhají s projektací a sériovou výrobou, která byla ještě relativně nedávno nemyslitelná. Jednou z oblastí je například zdravotnictví, kde se již 3D tisk uplatňuje při výrobě ortéz, a to i v Česku. To se díky tomu stalo vůbec první zemí ve střední a východní Evropě, kde se 3D tisk používá v sériové výrobě, se v současnosti nacházejí dva exempláře 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200.

Jeden z nich přivezla partnerská společnost 3Dees Industries do Ostravy do Moravskoslezského inovačního centra. ING corporation, průkopník ve vývoji a výrobě zakázkových ortotických a protetických zdravotnických pomůcek, zde nyní může při jejich výrobě docílit extrémní prostorové přesnosti a velmi jemných detailů při 340 milionech voxelů za vteřinu, tedy desetkrát rychleji než s ostatními dosavadními systémy. Druhý – předváděcí – exemplář se nachází v pražském Centru 3D tisku 3Dees. Výrobou ortéz se zabývá také britský specialista Crispin Orthotics. Kotníkovou ortézu vyrobí s 3D tiskárnou od HP podle svých měření o celých 50 % levněji než srovnatelný produkt z uhlíkových vláken.

Belgičtí ZiggZagg budou nyní zařízení od HP používat pro své zákazníky ze zdravotnického průmyslu, ale i z oblasti spotřebního zboží nebo automobilového průmyslu. Už se jim například podařilo vytisknout jednodílné sací potrubí pro motor závodního automobilu. Původní odlévaný díl musel být svařován ze dvou kusů, které měly problém vydržet obrovský tlak a byly častou příčinou nezdaru závodního týmu. 3D tisk však pomohl zjednodušit konstrukci a zlepšit proudění vzduchu. První výsledky se již dostavily, upravený automobil se zúčastnil vytrvalostních závodů Belcar v Belgii a Nizozemsku a v posledním závodě se umístil v první pětce.

Inovátorská společnost Protolabs, nejrychlejší výrobce zakázkových prototypů a součástek na světě s jedenácti provozovnami ve čtyřech státech, nedávno modernizovala své 3D tiskárny od HP a vyrobila na nich pro PepsiCo speciální obaly plechovek v rámci propagace filmu Černý panter.

Ukázek praktických aplikací však bylo představeno mnohem více. Na 3D tiskárnách HP už vznikají například nové, na zakázku vyrobené odlehčené přilby pro papežskou švýcarskou gardu, francouzská společnost Sculpteo tiskne pro kanadskéSyncro Innovation o celých 20 % lehčí cyklistické přilby a využití si 3D tisk našel i při stavbě mrakodrapů.

Španělská firma Ficep S3 nyní pomocí Multi Jet Fusion odlehčuje a optimalizuje pro společnost daVinci přes 40 % strojních součástek, které dříve nebylo možné strojově vyrobit nebo odlít. Nově vzniklé, účinnější stroje jsou moderními nástupci zařízení používaných pro ochranu oceli výškových budov jako Freedom Tower v New Yorku nebo londýnský Shard.

Úvodní foto: HP


Komentáře