45nm procesory Phenom II od AMD míří na trh

Společnost AMD údajně začala 27. prosince dodávat prvním prodejcům své nové 45nm čtyřjádrové procesory určené do desktopů, které nesou označení Phenom II. Jejich oficiální představení se však uskuteční až začátkem ledna na veletrhu CES v Las Vegas. Podívejte se, jaké konkrétní modely AMD chystá a jaké budou jejich ceny.


Prodejci procesorů si vyžádali nové procesory od AMD poté, co unikly první informace o jejich specifikacích a nyní již je možné první dva modely na internet objednat (i když u nás si ještě několik týdnů budeme muset pravděpodobně počkat). Například Phenom II X4 920, který běží na frekvenci 2,8 GHz je již nyní nabízen u firmy Computers4sure za 271 dolarů a další on-line obchod A-Power jej má v nabídce za 317 dolarů. Rychlejší Phenom II X4 940 s frekvencí 3 GHz je u Computers4sure nabízen za 304 dolarů a u A-Power pak za 373 dolarů.

Mimochodem modelová čísla jsou až podezřele podobná číslování konkurenčních procesorů Core i7 od Intelu, takže doufejme, že AMD bude s Phenomy II novým Nehalemům konkurovat ne jen značením, ale i výkonem.

Nové procesory Phenom II vychází z architektury K10, nicméně oproti předchozí generaci by měly nabízet příznivější výkon díky optimalizacím zpracování dat a 8 MB cache. Výrazně lepší má být díky 45nm výrobní technologii i možnost overclockingu, kdy by mělo být podle prvních testů možné i s pomocí běžného chlazení vzduchem dosáhnout frekvence 4 GHz. Na internetu se objevují však i informace o dosažení magické hranice 6 GHz (rekord u testovacích kusů je zatím údajně 6,3 GHz), což by bylo pro řadu uživatelů jistě velmi zajímavé. Dlouhodobější praxe však ukáže, zda je tomu skutečně tak nebo se jedná jen o naprostou výjimku.

Současné Phenomy II jsou nabízeny s podporou pamětí typu DDR2, nicméně AMD chystá i verze s integrovaným DDR3 řadičem, které budou určené pro patici AM3. Nicméně AMD tvrdí, že v současnosti jsou paměti typu DDR3 ještě příliš drahé a s vypuštěním procesorů, které budou určené pro AM3 tedy ještě vyčkává. Konkurenční procesory Core i7 od Intelu DDR2 již vůbec nepodporují. Více informací o další generaci Phenomů II najdete v článku AMD chystá procesory Phenom II s podporou pamětí DDR3.Komentáře